Şuan Okunan
Tiyatro Merdiven “Üç Maymun” ve “Balkondan Geçen Vapur” İle Sahnede

Tiyatro Merdiven “Üç Maymun” ve “Balkondan Geçen Vapur” İle Sahnede

Tiyatro Merdiven, geçen sezondan devam eden “Üç Maymun” oyununa, yeni sezon için hazırladığı “Balkondan Geçen Vapur”u ekleyerek yoluna devam ediyor. Oyunlarını çoğunlukla Şişli Tiyatrosu’nda sergileyen topluluk, dönem dönem Kadıköy’de de perde açıyor. Tiyatro Merdiven’in oyun biletleri tiyatrolar.com.tr/tiyatromerdiven adresinden alınabiliyor.

Tiyatro Merdiven’in yeni sezon oyunu “Balkondan Geçen Vapur”un metni Filiz Bingöl Akgül’e ait. Selçuk Delipınar ve Murat Akgül tarafından yönetilen oyunda Handan Delipınar ve Filiz Bingöl Akgül rol alıyor. Dekor tasarım ve uygulaması Gürkan Özgen ve Masura’ya, kostüm tasarımları Filiz Bingöl Akgül ve Masura’ya ait olan oyunun ışık tasarımı ise Gürkan Özgen’e ait. Bir Tatavla hikayesi anlatan oyunda, Kurtuluş semtinin çok dilli, çok kültürlü yapısına selam durularak, “Çok dilli, çok dinli, çok kültürlü kalabalıklarımızı alıp götüren neydi? Yanan eski bir semti kurtarmaya kuyulardaki sular yeter

miydi? Tatavla’dan yola çıkan kurtuluşuna, balkondan geçen vapurla ulaşacak mıydı Handan? O mahallede yaşanan zenginliğini bulmasına çare miydi ki Nalan?” sorularına yanıt aranıyor.

TATAVLA’NIN YAŞADIĞI TRAJEDİ

İç içe geçmiş yaşamların, komşulukların güzelliğini yine Tatavla’daki mahallelerinde bulmaya giden iki kadının, trajik ama eğlenceli yolculuğunu anlatan oyun şu sözlerle tanıtılıyor. “Bir tahta bavuldan çıkanlar ya da girenlerle yapılacak seferin hikâyesi bu. Ne kadarı sığarsa, o kadarını koyup içine götüreceğiz beraber. Tatavla’nın yaşadığı trajediye, tanıklık edecek herkesin, bu oyunun bir yerinde kendisiyle karşılaşıp, selamlaşacağı hikâyesinin anlatısıdır anlatacaklarımız aslında.. Sakızlarımızı alalım ve koltuklarımıza yaslanalım. Uzun bir yolculuk olacak çünkü. Ama bitecek.”

“Balkondan Geçen Vapur” oyunun 10 Aralık Pazar günü saat 19.00’da Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde izlemek mümkün. Oyunun Şişli Tiyatrosu’ndaki sahnelenme tarihleri ise şöyle: 12 Aralık, 23 Aralık, 6 Ocak, 26 Ocak, 7 Şubat, 24 Şubat, 6 Mart, 27 Mart, 6 Nisan, 24 Nisan, 8 Mayıs, 29 Mayıs ve 7 Haziran günleri saat 20.30.

Ayrıca Bakınız

DEVLETİN BAŞINA MUSALLAT OLAN AT SİNEĞİ

Tiyatro Merdiven’in geçen sezon sahnelediği “Üç Maymun” oyunu da yolculuğuna devam ediyor. Muhammet Emin Taşdemir’in yazdığı oyunun rejisi Filiz Bingöl Akgül, Deniz Gül ve Üç Maymun ekibine ait. Oyunda Handan Delipınar, Selçuk Delipınar, Gürkan Sinan ve Murat Akgül rol alıyor. Dekor tasarımı ekibe ait olan oyunun küstüm tasarım ve uygulaması ise Filiz Bingöl Akgül imzasını taşıyor. “Üç Maymun”u, 9 Aralık, 21 Ocak, 18 Şubat, 24 Mart, 21 Nisan, 19 Mayıs ve 16 Haziran günleri Şişli Tiyatrosu’nda izlemek mümkün.

“Üç Maymun” bildiği tüm doğrular adına af dilemek yerine baldıran zehrini içerek yaşamına son veren Sokrates’ın iradesini örnek alarak, varlığını tehdit eden güce; ” Yaşayıp göreceğiz. Elinden geleni ardına koyma“ diyen diyen Theodote’u anlatıyor. Bilginin gerçekle ilgili hakikatte gizli olduğunu bilen Theodote karakteriyle “Herkesin kendi hakikatini yazmaya çalıştığı ve gerçeğin bilgiden koparılarak yok edildiği bir dönemden geçiyoruz. Peki, biz bu gerçekliğin neresindeyiz? Hangi soruları soruyoruz?” sorularına yanıt aranıyor. “Ben, Tanrı’nın devletin başına musallat ettiği bir at sineğiyim” diyen Theodote, iktidar, şöhret ve para için bir araya gelen 3 gücün öfkesini üzerine çekiyor ve “Sokrates kentin en bilge, en akıllı adamıydı. Öldükten sonra her şeyin bu şekilde gelişeceğini öngörmemiş olamazdı. O yüzden kendi ölümünü tasarladı. Öyle bir ölmeliydi ki ölümü onu kahramanlaştırsın. Onurunu kaybetmeden ölüme mutlu bir şekilde yürüdü” vurgusu yapıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik