Şuan Okunan
Tiyatrosuz kentin tiyatro festivali 15 Mayıs’ta

Tiyatrosuz kentin tiyatro festivali 15 Mayıs’ta

Borçka Belediyesi tarafından düzenlenen Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması 60 tiyatro sanatçısı, 25 tiyatro oyunu, 15 tiyatro atölyesi ve birçok söyleşiyle başlıyor. 10 farklı ülkeden sanatçının ağırlanacağı tiyatro buluşması Rize’nin Borçka ilçesinde 15-22 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Borçka çocuk, gençlik ve yetişkin oyunları, her yaşa uygun atölyeler ve tiyatro üzerine konuşmalarla dolu bir hafta geçirecek.
Tiyatro buluşması kapsamında Türkiye’den gelen tiyatro ekiplerinin yanı sıra Danimarka’nın en köklü fiziksel tiyatro okulu olan The Commedia School’un değerli eğitmenleri de ilçeye gelecek ve atölyeler düzenleyecek. Avrupa ülkelerinden farklı ekipler de Borçka’da olacak.

KENTİN HER ALANI TİYATRO SAHNESİ

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, faal tiyatro salonu olmayan ilçede neden uluslararası düzeyde bir tiyatro buluşması yaptıklarını şu sözlerle özetliyor: “Evet Borçka’mızda tiyatro salonu yok. Bizler bir adım attık, çocuklarımız ve gençlerimiz için bir adım attık. Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana Borçka’nın kültür ve sanat kenti olması için birçok etkinlik düzenledik. Son olarak da kentimizin aslında her alanını tiyatro sahnesine döndürdük. Okul bahçelerini, sokakları, köprüleri… Aklınıza gelebilecek neresi varsa bir tiyatro oyunuyla karşılaşabilirsiniz.”
İlçede ilk defa böyle bir etkinlik yapıldığı vurgulayan Orhan, sanatın birleştirici gününe daima inandığını söyledi ve etkinlik sonrasında Borçka’ya yakışan bir kültür merkezi yapacaklarını vurguladı.

EŞ ZAMANLI KİTAP GÜNLERİ YAPILIYOR

Tiyatro buluşmasının olacağı 15-22 Mayıs tarihlerinde bir yandan da Borçka Kitap Günleri düzenlenecek. Kitap günleri kapsamında birçok şair, yazar ve gazeteci söyleşi ve imza günleri gerçekleştirecek.
program


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik