Şuan Okunan
Sen Romeo ol, ben Juliet Borçka’da buluşalım!

Sen Romeo ol, ben Juliet Borçka’da buluşalım!

Borçka Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması 10 ülkeden 60 tiyatrocuya, 25 tiyatro oyununa, 15 tiyatro atölyesine ev sahipliği yaptı. Tiyatro buluşmaları kapsamında Sevgili Arsız Ölüm: Dirmit, Şatonun Altında, Babamı Kim Öldürdü, Bir Kadın Uyanıyor, Ansı-Zın, Seyircisiyle Kurulan Masallar, Meddah, Uçuk Bir Kadın, Hop Hop, Clown Show ve Romeo ve Juliet oyunları Acarlar Meslek Yüksekokulu konferans salonunda sahnelendi.

PAZAR YERİ PERFORMANS ALANI OLDU

Ana sahne oyunları haricinde Borçka’da bulunan bütün okulların salonlarında ve bahçelerinde performanslar düzenlendi. Borçka’da bulunan kapalı halk pazarı alanı Barking Tress dans performansına ev sahipliği yaptı.

10 ülkeden 60 tiyatrocu kentin her alanını tiyatro sahnesine döndürdü. The Commedy School oyuncuları köylerden talep gelmesi üzerine Maçahel, Düzköy ve Demirciler ve birçok köyde gösteri yaptı.

6000 İZLEYİCİYE ULAŞILDI

Tiyatro salonu olmayan kentin, tiyatro buluşması” sloganıyla yola çıkan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan kentin her noktasında olan performanslar ve konferans salonlarında yapılan gösterimlerle birlikte 6000 izleyiciye ulaştıklarını belirtti.

KİTAP GÜNLERİ 14 YAZARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Tiyatro buluşmalarıyla birlikte eş zamanlı olarak, yine Borçka’da ilk defa kitap günleri düzenlendi.

Borçka Belediyesi önünde kurulan kitap fuarıyla birlikte; gazeteci, yazar ve şairler söyleşileriyle okurlarıyla buluştu.

Kitap günleri kapsamında; Zeynep Altıok Akatlı, Latife Tekin, Ataol Behramoğlu, Ercan Kesal, Ayşen Şahin, Taner Gökdemir, Ruhan Odabaş, Cemil Kılıç, İsrafil Balcı, Berkant Gültekin, İbrahim Varlı, Kevser Ruhi ve Leman Albayrak söyleşiler gerçekleştirdi.

Ayrıca Bakınız

Ayrıca Borçka Belediyesi tarafından yayımlanan Artvin coğrafya, kültür ve tarih dergisi olan Karçal’ın ve yine Borçka Belediyesi tarafından yeniden yayım hayatına sokulan Kevser Ruhi’nin Saçları Deli Çoruh, Ruhan Odabaş’ın Ben Artvinim ve Hasan Çelebi’nin Cin Aynası kitaplarının da tanıtımı yapıldı.

KÜLTÜR ve SANAT KENTİ OLMA YOLUNDA DEVAM EDECEĞİZ”

Uluslararası Gençlik Tiyatro Buluşması ve Kitap Günlerini değerlendiren Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan: “Doğruyu söylemek gerekirse, böylesi bir etkinliği altından kalkabilecek miyiz diye çok heyecanlı ve tedirgindik. Hemşehrilerimizin katkısı ve katılımıyla çok güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Gördük ki Borçka böyle etkinlikleri bekliyormuş. Gördük ki Borçka isteyince en güzelini yapabiliyormuş. Bu anlamda hem tiyatro buluşmalarına hem kitap günlerine emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bu organizasyona gece gündüz demeden emek harcayan belediyemiz emekçilerine özel bir teşekkür ediyorum. Kültür ve sanat kenti olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Yeter ki Borçkalı omuz versin, yeter ki Borçkalı istesin…” diye konuştu.

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik