Şuan Okunan
Borçka’da festival yürüyüşle başladı: Yaşasın tiyatro!

Borçka’da festival yürüyüşle başladı: Yaşasın tiyatro!

Artvin’in Borçka ilçesinde bu yıl 2. kez düzenlenen tiyatro festivali, bugün yapılan yürüyüşle başladı. Borçka Belediyesi önünden Borçka Meydanı’na yürüyen tiyatrocular ve yurttaşlar, Filistin halkına destek için sloganlar attı, tiyatro ile özgürleşme çağrısı yaptı.

Festival yürüyüşünü başlatan Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan’a, Artvin’in diğer ilçe belediye başkanları da eşlik etti. Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek ve Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’in de katıldığı yürüyüş, Borçka Belediyesi önünde son buldu.

BELEDİYE BAŞKANI ORHAN: SAVAŞLARIN SON BULMASI İÇİN!

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, festivali geleneksel hale getirmek istediklerini belirterek, “Ülkenin bu kadar karanlık döneminden geçerken bizler sanatı, kültürü bertaraf etmeden hayatın devam ettiğini görüyoruz. Bugün şunu söylemek istiyorum, yaşasın tiyatro! Gerçekten buna çok ihtiyacımız var. Bu karanlık günlerden kurtulmanın diğer bir yolu sanat ve kültürü yükseltmektir” dedi. Filistin’de yaşanan savaşa da dikkat çeken Ercan Orhan, “İşte tam da savaşların son bulması için, barışı daha da yukarılara çekmek için sanata, kültüre ihtiyacımız var” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız

TİYATRO BİR İHTİYAÇ MIDIR?”

22-28 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 2. Borçka Tiyatro Festivali’nin ilk günkü programında Akademisyen Süreyya Karacabey’in “Tiyatro bir ihtiyaç mıdır?” başlıklı söyleşisi ve BGST Tiyatro’nun “Son Çağrı” adlı oyunu yer aldı. Festival süresince Zinnure Türe, Zerrin Yanıkkaya ve Samet Serkan Ünaldı da hikaye anlatıcılığı ve doğaçlama atölyeleri düzenleyecek; BGST Tiyatro’nun yanı sıra Evinde Tiyatro, Tiyatro Hemhal, Tiyatro Bereze, Kumbaracı 50, Primat Atölye, Artalan Kolektif, Atta Festival, Çek Sanat, Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu, Olası İşler, Assitej Genç Sahne ve Düşler Tiyatrosu Derneği sahne alacak. Bir tiyatro salonu olmayan Borçka’nın tiyatro festivalinde, yüksek okullar, ilkokullar ve kreşlerin yanı sıra, konferans salonları ve kooperatifler tiyatro sahnesine dönüşecek.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik