Şuan Okunan
Turna Misali filmi Alaska’dan özel ödülle döndü

Turna Misali filmi Alaska’dan özel ödülle döndü

Bir yörük ailesinin mevsimlik göç hazırlıkları üzerinden yaşadığı fikir çatışmasını ve yerleşik hayata geçmek ile yörük geleneklerini korumak arasındaki ikilemi ele alan Turna Misali filmi, Amerika Prömiyerini 2 Aralık’ta başlayan 22. Uluslararası Anchorage Film Festivali’nde festivalin açılış filmi olarak gerçekleştirdi. Dünyanın dört bir yanından ödüllerin yağdığı film ayrıca 11 Aralık’ta sona eren Anchorage Uluslararası Film Festivali’nde yarışan tek Türk filmi oldu.

Ödüle doymayan film 5 Aralık 2022 de tamamlanan 2. Haliç GoldenHorn Film Festivali’nde de dört ödül kazandı. Başrollerini Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş ve Zeynep Elçin’in paylaştığı Turna Misali filminin senaryosu Eyüp Boz ve İffet Eren Danışman Boz’a ait. Turna Misali filmi Mersin’in Silifke ilçesinde çekildi. Filmin kurgusunu Melik Saraçoğlu, müziğini Coşkun Karademir ve görüntü yönetmenliğini Eyüp Boz üstlendi.

Turna Misali dünya prömiyerini 34. Tokyo Uluslararası Film Festivali “Asya’nın Geleceği” bölümünde gerçekleştirmişti. Turna Misali 2019 yılında TRT 12 Punto Senaryo Günleri’nde de TRT ön alım ödülü kazandı. 41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma finalisti olan Turna Misali 10. Antakya Film Festivali’nde Yeşilçam Özel Ödülü’ne layık görülmüştü. Turna Misali 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nde ve 33. Ankara Film Festivali’nde ise özel gösterim yapmıştı. Film ocak ayında izleyicilerle buluşacak.

Ayrıca Bakınız

TURNA MİSALİ
2021/Türkiye/98’
Renkli, Dcp, 2.39, 5.1 Sound Türkçe

Yapım : İEDB Film
Yönetmen : İffet Eren Danışman Boz
Yapımcı : Eyüp Boz, İffet Eren Danışman Boz
Senaryo : Eyüp Boz, İffet Eren Danışman Boz
Oyuncular : Sennur Nogaylar, Necmettin Çobanoğlu, Timur Ölkebaş, Zeynep Elçin, Sercan Can, Deniz
Ceylan, Kasım Boran Aslan, Tankut Kılınç, Barbaros Engin
Görüntü Yönetmeni: Eyüp Boz
Kurgu : Melik Saracoğlu
Ses : Fatih Aydoğdu
Renk Düzenleme: Cem Taşkara
Ses Miksaj :Meriç Erseçgen, Eyüp BOZ


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik