Şuan Okunan
Yaşar Kemal Sempozyumu’nun finalinde Kardeş Türküler konseri

Yaşar Kemal Sempozyumu’nun finalinde Kardeş Türküler konseri

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Yaşar Kemal Vakfı tarafından düzenlenen “Yaşar Kemal ile Bin Bir Çiçekli Bahçede” sempozyumunun son günü Kardeş Türküler konseri vardı. İki günlük sempozyumda Yaşar Kemal’in edebiyatındaki “umut” çağrısına kulak veren İzmirliler, akşam da Kardeş Türküler’in seslendirdiği Anadolu türkülerine eşlik etti.

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’ndeki (AASSM) konsere İzmirlilerin ilgisi yoğun oldu. Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney, “Yaşar Kemal’i çok sevdiğimiz için hepimiz bugün buradayız. Yaşar Kemal, bize insanı, savaş karşıtlığını çok güzel anlattı. Onun için eserlerini zevkle okuduk. Bütün şarkılarımızdaki hikayeyi Yaşar Kemal’den okumak çok güzeldi. Onu her zaman gönlümüzde sevgi ve saygıyla anıyoruz. İyi ki Yaşar Kemal geçmiş bu dünyadan” dedi.

Grup üyelerinin okudukları, Anadolu’nun kültürünü, insanını, doğasını ve coğrafyasını anlatan büyük usta Yaşar Kemal’in metinleri büyük alkış aldı. Konser boyunca hep bir ağızdan Kardeş Türküler’e eşlik eden İzmirliler, temponun arttığı bölümde yerlerine oturmadı. Konserin sonunda tüm salon, Kardeş Türküler’i dakikalarca ayakta alkışladı. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay ile Yaşar Kemal’in eşi ve Yaşar Kemal Vakfı Başkanı Ayşe Semiha Baban Gökçeli, grup üyelerine barışın simgesi zeytin fidanlarını armağan etti. Bir ön oturum ve 6 ana oturumdan oluşan sempozyumda, büyük ustanın sanatçı dostları, gazeteciler ve bilim insanları tarafından Yaşar Kemal edebiyatı ‘doğa’ ve ‘insan’ eksenleri üzerinden tartışıldı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik