Şuan Okunan
Yeşim Özsoy Milliyet Sanat’a Konuştu: Her Defasında Hasar Gören Tiyatro Oluyor

Yeşim Özsoy Milliyet Sanat’a Konuştu: Her Defasında Hasar Gören Tiyatro Oluyor

Türkiye’yi sarsan büyük depremlerin ardından sanatçıların dayanışma ile ayağa kalkma mücadelesi hakkında Milliyet Sanat’tan Seyhan Akıncı’ya konuşan Tiyatro Kooperatifi Başkanı Yeşim Özsoy, Güneydoğu ve Akdeniz’de yaşayan tiyatrocular ve oralarda bulunan özel tiyatroların durumunu anlattı. Tiyatro Kooperatifi’nin #SahnedenDayanışma çağrısının örgütlü hareketin de gücünü ortaya koyduğunu dile getiren Yeşim Özsoy, “Bu zor zamanlarda belki de en büyük kazanımımız örgüt olmanın, dayanışmanın değeri oldu. Pandemiden evvel ilk başta 15 tiyatronun inisiyatifiyle kurulma yoluna girmiştik, sene 2018’di. 2019’da haziran ayında resmî kuruluşumuzda 34 tiyatroyduk. Şu an itibarıyla 77 tiyatroyu temsil ediyoruz ki bu sadece İstanbul’da. Ayrıca Mozaik Kültür Vakfı’nın desteğiyle Anadolu’da da her bölgede birer tiyatro kooperatifi kuruldu. Yani toplamda 500 civarı olarak belirtilen bir sayı var tüm Türkiye’deki özel tiyatrolar için. Neredeyse dörtte biri kadarıyla dayanışma ve örgütlülük içindeyiz.” diey konuştu.

“YOK OLUŞA MAHKUM OLAN TİYATRO OLUYOR”

Hem Güneydoğu’daki özel tiyatroları temsil eden Ahura Tiyatro Kooperatifi hem de Akdeniz Bölge Kooperatifi’nden depremden direkt olarak etkilenen tiyatrocular olduğunu aktaran Yeşil Özsoy, öncelikli olarak Akdeniz’deki tiyatroların durumunun tehlikede olduğunu vurguladı. “Deposu, tiyatrosu zarar gören, işine devam edemeyen, kiralarını, personelinin maaşlarını ödeyemeyen tiyatrolar ve yakınlarını kaybeden tiyatrocular depremzede olarak bölgede ayakta kalmanın yollarını arıyorlar. Ahura Tiyatro Kooperatifi önceliği Akdeniz’deki tiyatrolara vermemiz gerektiğini söylediği için bu bilgiyle o bölgedeki tiyatrocu meslektaşlarımızla toplantılar yaptık, ihtiyaçlarıyla ilgili bilgi aldık ve proje ve yardım çalışmalarımızla, ayrıca duyurularımızla onlara destek olmaya çalışıyoruz” diyen Yeşim Özsoy, bakanlık nezdinde sistem değişikliği olmadığı sürece her defasında ciddi hasar gören, bilet satamadığında sokağa ve açlığa, yok oluşa mahkûm olanın tiyatro olduğunu dile getirdi.

NİSAN SONUNDA ÇOCUKLAR İÇİN BÖLGEYE GİDECEKLER

Yeşim Özsoy sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’dan Tiyatro Kooperatifi’nde oluşturduğumuz bir Çalışma Grubu’yla bölgedeki çocukları öncelikli düşünen bir proje oluşturduk ve çok hızlı bir şekilde özel sektörden destek bulabildik. Nisan sonundan itibaren bölgede olacağız. Bölgedeki meslektaşlarımızın en çok ihtiyacı olan şey barınma. Evlerini, tiyatrolarını terk eden arkadaşlarımız var. Aynı zamanda mesleklerini devam ettirmek istiyorlar bu travmayı atlatabilmek için. Bu konuda da bir çalışma organize etmeye çalışıyoruz. Bölgedeki tiyatrocu meslektaşlarımızın İstanbul’a turneye, buradaki sahnelere gelmesiyle ilgili bir çalışma yapmak istiyoruz.”

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik