Şuan Okunan
6. İzmir Uluslararası Mizah Festivali “siyaset ve mizah” temasıyla yapılıyor

6. İzmir Uluslararası Mizah Festivali “siyaset ve mizah” temasıyla yapılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi 20-26 Aralık tarihlerinde 6. İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ni düzenliyor. Festivalin bu yılki teması “siyaset ve mizah” olarak belirlendi. Aziz Nesin’in doğum günü olarak kabul edilen 20 Aralık’ta Metin Uca’nın sunumuyla yapılacak açılış töreninde, Feridun Andaç ve Zeynep Oral, Aziz Nesin ve Haldun Taner’i anlatacak. Ayrıca iki yazarın oyunlarından bölümler sunulacak.

Festivalde anılacak sanatçılar arasında, bu yıl yaşamını yitiren karikatürist Latif Demirci ve İzmirli yönetmen Oğuzhan Tercan, karikatür sanatının öncüsü Cemal Nadir Güler, popüler mizah alanında dünya çapında bir konuma sahip Gırgır’ın yaratıcısı Oğuz Aral, sahne ve televizyonda siyasi mizah örnekleri ile tanınan Ferhan Şensoy, Levent Kırca, Turgay Yıldız ile “Zübük” filminin artık aramızda olmayan yaratıcıları Atıf Yılmaz, Kartal Tibet, Kemal Sunal, Metin Serezli de yer alıyor.

ÜÇ KARİKATÜR SERGİSİ

Bu yıl yaşamını yitiren Latif Demirci’nin “Eyy… Siyaset” sergisi ve 2022 Aziz Nesin Mizah Ödülü verilecek iki karikatür ustası Eray Özbek ve Nezih Danyal’ın sergileri de festivalde yer alacak. 2022 Aziz Nesin Mizah Ödülleri’nin bir diğerinin sahibi, Haldun Taner, Zeki Alasya ve Metin Akpınar’la Devekuşu Kabare’yi kuran değerli sanatçı Ahmet Gülhan da festivalin ilk günü Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Araştırmaları Merkezi ve Müzesi (APİKAM), Kültürlerarası Sanat Derneği ve İZELMAN iş birliği ile yapılacak festivalin tüm etkinlikleri ücretsiz.

Ayrıca Bakınız

Festival mekânları ise Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi, İzmir Sanat, APİKAM Kitap Kafe, İzmir Mimarlar Odası Mimarlık Merkezi, Fransız Kültür Merkezi (Institut français) ve Çetin Emeç Sanat Galerisi. Ayrıntılı programa bu linkten erişilebiliyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik