Şuan Okunan
Bir yağma hikayesi: Aktion 3

Bir yağma hikayesi: Aktion 3

Steinwache’de açılan “Betrifft: Aktion 3” başlıklı sergi Nazi döneminde Yahudi mallarının nasıl yağmalandığını gözler önüne seriyor. Sergi kapsamında film gösterimleri de gerçekleştiriliyor.

Yahudi nüfusa ait değerli eşyaların ele geçirilmesini amaçlayan “Aktion 3” operasyonu hakkında pek çok bilgi ve belgeye yer verilen sergi, 15 Aralık tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Konsept tasarımı Prof. Dr. Wolfgang Dreßen tarafından yapılan sergi, Mahn und Gedenkstätte Steinwache, VNN-BdA, Uluslararası Rombergpark Komitesi ve Wir in Dortmund’in desteğiyle Bündnis Dortmund Gegen Rechts tarafından düzenlendi.

1941 sonbaharından itibaren vergi daireleri, gümrük ve Gestapo’nun bir ağ kurarak sistematik bir yağmaya başlamıştı. Aktion 1 ve Aktion 2 ağırlıkla taşınmaz mallar ve kurumların ele geçirilmesini amaçlarken, Aktion 3 kişisel eşyalara kadar varan bir yağmayı hedeflemişti. “Deutsche Verwerten Jüdische Nachbarn / Almanlar Yahudi Komşularını Sömürüyor” altbaşlığı ile düzenlenen sergi, o dönemde yaşanan gaspları tüm açıklığı ile ortaya koydu. Maliye Bakanlığı’nın yayınladığı talimatlarla yapılan açık artırmalarda pek çok Alman’ın Yahudi komşularının mallarını satın aldığı biliniyordu. Ancak, Aktion 3 operasyonu kapsamındaki kayıtların 80 yıl süreyle gizli tutulması kararı gerçeğin tüm açıklığıyla ortaya çıkmasını uzun süre engelledi.

Sergide, Dönemin resmi belgeleri, yazışmalar, açık artırmalar ve daha pek çok belge başarılı bir konsept ile ziyaretçilere sunuluyor. Geçmişte Nazi hapishanesi olarak kullanılan Steinwache’nin farklı katlarında sergilenen belgeler, “Aktion 3” yağma operasyonunda mali bürokrasi ve ailelerinin rolünü de açığa çıkarıyor. Ayrıca Yahudilerin tüm kişisel eşyalarına el konulması ve bunların açık artırmalarla “ari ırk”tan Almanlara satılması, Nazi rejimin Yahudi katliamının geniş yığınlarca bilindiğini de ortaya koyuyordu.

Ayrıca Bakınız

“Betrifft: Aktion 3” sergisi kapsamında film gösterimleri de gerçekleştirildi. Michael Verhoeven’in yönettiği “Menschlisches Versagen” belgeseli, yağma operasyonunda vergi dairelerinin rolünü aktarırken, “Mariannes Heimkehr – Die Jüdin, der Beamte und die Dorf“ adlı belgesel ise o dönem yaşananların ayrıntılarına ışık tutuyor. Bündnis Dortmund Gegen Rehchts’in istek üzerine rehberli turlar da organize ettiği sergi tümüyle ücretsiz olarak Dortmundlulara ulaştırılıyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik