Şuan Okunan
Dans ve performansın iyileri Nisan’da Beykoz Kundura’da

Dans ve performansın iyileri Nisan’da Beykoz Kundura’da

 

Beykoz Kundura Nisan ayı boyunca her hafta sonu, performans ve çağdaş dansın önemli isimlerini Kundura Sahne’de ağırlıyor. Türkiye’nin önde gelen çağdaş dans topluluklarından Çıplak Ayaklar Kumpanyası, görsel ve işitsel bir evren kurarak kayıp ve göç duygusunu anlamaya çağıran performansları Hiçbir Şey Yerinde Değil ile 2 Nisan Cumartesi ve 3 Nisan Pazar günleri dans tutkunlarıyla buluşacak. Grup ayrıca, sarsıcı bir izleme deneyimi sunan son projeleri Taşıdıklarımızile de 16 ve 17 Nisan tarihlerinde Kundura Sahnede olacak. Programda ayrıca, ödüllü özgün eserleri ile tanıdığımız dans sanatçısı, koreograf ve öğretim üyesi Canan Yücel Pekiçten’in biri Türkiye prömiyeri olmak üzere iki solo performansı da yer alacak. Üç farklı operaya konu olmuş kadın karakterlerin öyküsünü şaşırtıcı bir yorumla sahneye taşıyan All About The Heart (Yüreğe Dair), Kundura Sahne’nin benzersiz atmosferinde sahnelenirken; dünya prömiyerini Amsterdam’da yapmış son performansıHow To Enjoy Ceylon Tea (Seylan Çayı’nın Tadı Nasıl Çıkarılır) ise Türkiye prömiyerini 23 Nisan akşamı yapıyor. Gösterilerin sınırlı sayıdaki biletleri beykozkundura.com’da satışta!

 

Bu hafta sonu ‘Hiçbir Şey Yerinde Değil’

Yerli performans sahnelerinin önde gelen çağdaş dans topluluklarından Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın görsel ve işitsel bir evren kurarak kayıp ve göç duygusunu anlamaya çağıran performansları Hiçbir Şey Yerinde Değil, 2 Nisan Cumartesi günü saat 17:00’de sahnelenirken, 3 Nisan Pazar günü de saat 21:00’de tekrarıyla Kundura Sahnede olacak.

Yerinden edilen ya da zorunlu sebeplerden yer değiştiren insanların hikâyelerinin peşinde kayıp ve göç duygusunu anlamaya çağıran Hiçbir Şey Yerinde Değil, dans, müzik ve video sanatının buluştuğu görsel ve işitsel bir evren kuruyor. Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan dört dansçının taşınan, bölen ve ayıran objeleri kullanarak, kurulan, ait olunan ve terk edilen yerler yarattıkları bu evrende, onların birbirine dönüşen, dokunan ve birbirinden kopan bedenlerine Ahmet Kenan Bilgiç’in müziği eşlik ediyor.

“Taşıdıklarımız” da Kundura Sahne’de

Grubun bir diğer gösterisi “Taşıdıklarımız” da Nisan ayı programında olacak. “Taşıdıklarımız gerçekten de ihtiyacımız olan şeyler midir? Bizi hayatta tutmak için mi varlar, yoksa hiç sorgulamadan kabul ettiğimiz bir ömrü devam ettirmemizi mi sağlarlar?” sorularının peşinde sarsıcı bir izleme deneyimi sunan son projeleri Taşıdıklarımız, 16 ve 17 Nisan tarihlerinde Kundura Sahnede izlenebilecek.

Pekiçten’den Türkiye prömiyeri

Ayrıca Bakınız

Son dönem çalışmalarında kadın bedeninin çağdaş sanattaki temsiliyet biçimleri üzerine yoğunlaşan, ödüllü özgün eserleri ile tanıdığımız dans sanatçısı, koreograf ve öğretim üyesi Canan Yücel Pekiçten ise biri Türkiye prömiyeri olmak üzere iki solo performansı ile Kundura Sahneye geliyor. Sanatçının üç farklı operaya konu olmuş kadın karakterlerin öyküsünü sarsıcı bir yorumla sahneye taşıdığı All About The Heart (Yüreğe Dair), 9 ve 10 Nisan tarihlerinde sahnelenirken; dünya prömiyerini Amsterdam’da Podium Mozaïek’te yapmış son performansıHow To Enjoy Ceylon Tea (Seylan Çayı’nın Tadı Nasıl Çıkarılır) Türkiye’de ilk kez 23 Nisan akşamı Kundura Sahnede seyirciyle buluşacak. 24 Nisan tarihinde tekrarı olacak performans, Georges Bizet’in oryantalist operası “İnci Avcıları”nın peşinde Sri Lanka’nın sömürge ürünü çayı Seylan’a ulaşan bir yolculuğa çıkaracak. 

Kaçıranlar için ‘Niagara’ Kundura Sinema’da

Bu hafta sonu sinema meraklıları için de, sinemada Marilyn Monroe efsanesinin başlangıcı sayılan 1953 yapımı suç filmi Niagara Kundura Sinema‘da olacak. 2 Nisan Cumartesi günü saat 17:00’de gösterilecek film, muhteşem oyunculukları ve ritmik temposu kadar Monroe’nun modadan popüler kültüre, derin izler bırakmış Rose karakteri ile de kara film türünün hazinelerinden. Performanslar için 125 TL’den, film gösterimi için Tam 85 TL, indirimli 65 TL’den satışa sunulan biletleri beykozkundura.com adresinden satın alabilir, iki ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirimden yararlanabilirsiniz.

Etkinlik öncesi Beykoz Kundura’yı yaşayın

Etkinlik günleri biletinizi ibraz ederek gösterimden 2 saat önce Beykoz Kundura’ya giriş yapabilir; dilerseniz yeme-içme alanlarında zaman geçirebilir, dilerseniz de Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya sergisini ücretsiz gezebilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik