Şuan Okunan
Beykoz Kundura’da dans, oyun ve canlı müzik eşliğinde sessiz film var

Beykoz Kundura’da dans, oyun ve canlı müzik eşliğinde sessiz film var

İstanbul’un gözde kültür ve sanat merkezlerinden Beykoz Kundura’nın Mart ajandasında, tiyatrodan dansa, performanstan canlı müzik eşliğinde sessiz filme, dolu dolu bir program sanatseverleri bekliyor.

Beykoz Kundura’nın disiplinlerararası sahnesi Kundura Sahne’de bu ay; yerli dans sahnelerinin önde gelen isimlerinden Melih Kıraç’ın koreografisini yaptığı ve Kamola Rashidova’nın tek kişilik performansıyla büyülediği “Eski Tören İçin Yeni Cilt”, 10 Mart’ta dans meraklılarını karşılarken; eleştirmenlerin yılın en iyi oyunları arasında gösterdiği “Geçen Gün” de 13 ve 24 Mart tarihlerinde seyircisiyle buluşuyor. Beykoz Kundura’nın restorasyonuyla da etkili sineması Kundura Sinema’nın Mart programında ise, sessiz sinemanın ilk yıldız kadın oyuncusu Asta Nielsen’ın iki filmi restore edilmiş kopyalarıyla ve canlı müzik eşliğinde gösterilecek. 17 Mart Pazar günü gerçekleşecek programda, Nielsen’ı büyük bir yıldız, yapımcı ve aşık rolünde kendinin kurgusal bir versiyonunda izleyeceğimiz “Filmlerin Primadonnası” (The Film Primadonna, 1913) ve oyuncunun kariyerindeki en güçlü performanslarından birini verdiği “Düşüş” (The Decline, 1922) adlı filmler art arda gösterilirken, piyanoda Selen Gülün, basta Alper Yılmaz ve davulda Derin Bayhan’dan oluşan Selen Gülün Trio da filmlere canlı eşlik edecek. Beykoz Kundura etkinlik biletleri passo’da.

Dans tutkunlarına “Eski Tören İçin Yeni Cilt”

Yerli dans sahnelerinin önde gelen koreograf ve dansçılarından Melih Kıraç’ın son işi “Eski Tören İçin Yeni Cilt”, 10 Mart Pazar günü Kundura Sahne’de dans meraklılarını bekliyor. Prömiyerini Ocak ayında yapan ve Kamola Rashidova’nın tek kişilik performansıyla büyülediği performans, demans halinde yaşanan hafıza olaylarına işaret ederek, performans anında geçmiş, şimdi ve gelecek melezliğinin yollarını arıyor. Melih Kıraç’ın 1930’larda evlatlık verilen babaannesinin Konya’daki köyüne seyahati sonrası uyanan ve Özbekistan’da doğan Kamola Rashidova’nın rüyaları ve ana diliyle yaşadığı kopukluklardan ilhâm alan koreografi, anılarla ilişki kurma biçimlerimiz, dünyadaki yerimiz ve gelip geçiciliğimizin dansını yaratıyor.

Mart’ta ‘Geçen Gün’

Eleştirmenlerin övgüyle karşıladığı ve yılın oyunlarından biri olarak işaret ettikleri “Geçen Gün”, Mart ayında üç gösterimle Kundura Sahne’de. Naz Erayda ve Kerem Kurdoğlu’nun birlikte yönettikleri ve Kundura Sahne’nin yapımcılığını üstlendiği oyun, 13 Mart Çarşamba ve 24 Mart Pazar günleri izlenebilir. Kerem Kurdoğlu’nun yazdığı “Geçen Gün”, gündelik paranoya hallerimiz üzerine, ses, söz ve hareket parçalarından oluşuyor ve şehir ile iki kişi arasında geçen “endişe dolu bir sevgi hikâyesi” anlatıyor. Ödüllü oyuncular Esme Madra ve Ozan Çelik’in rol aldığı oyunda ayrıca, şehir atıklarından ürettikleri enstrümanları ve özgün performanslarıyla son yılların en dikkat çeken müzik gruplarından Tophane Noise Band de, müzik ve sesle ikiliye eşlik ediyorlar.

Ayrıca Bakınız

Selen Gülün müzikleriyle Asta klasikleri

Mart’ta Kundura Sinema’da, sessiz sinemanın ilk yıldız kadın oyuncusu Asta Nielsen’ın iki filmi restore edilmiş kopyalarıyla ve canlı müzik eşliğinde gösterilecek. Nielsen’ı büyük bir yıldız, yapımcı ve aşık rolünde kendinin kurgusal bir versiyonunda izleyeceğimiz “Filmlerin Primadonnası” (The Film Primadonna, 1913) ve kariyerindeki en güçlü performanslarından birini verdiği “Düşüş” (The Decline, 1922) adlı filmler art arda gösterilecek. 17 Mart Pazar günü Saat 16:30’da başlayacak gösterime, piyanoda Selen Gülün, basta Alper Yılmaz ve davulda Derin Bayhan’dan oluşan Selen Gülün Trio eşlik edecek.

Etkinliklerin bitiminde ücretsiz servisler

Beykoz Kundura’ya özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanırken, gösterimlerin bitiminde Beykoz Kundura’dan Taksim’e ve Üsküdar istikametinden Kadıköy’e hareket edecek servislerden de ücretsiz yararlanabilirsiniz. Beykoz Kundura’nın güncel programı için detaylar beykozkundura.com’da, biletler passo.com.tr’de.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik