Şuan Okunan
Kundura’da Yerli Malı Haftası: Sahnede yerli içerikler, yeni biçimler

Kundura’da Yerli Malı Haftası: Sahnede yerli içerikler, yeni biçimler

Prof. Dr. Dikmen Gürün‘ün Türkiye’deki tiyatro evreninin biçimlenmesine ve ülkemizdeki tiyatroya odaklanan kültür politikalarına yönelik konuşmasının ardından yapılacak bir yuvarlak masada, Beykoz Kundura‘nın evsahipliği yaptığı eğitim programlarından, yapımcı olarak destek verdiği yapıtlara uzanan bir bakışla, Kundura Sahne‘de izlediğimiz işlerin bıraktığı iz sürülecek. Özlem Hemiş ve Ayşe Draz’ın kurguladığı ‘Yerli İçerik, Yeni Biçim’ yuvarlak masasında Beykoz Kundura Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım‘ın yanı sıra yerlerini alan sanatçılar Naz EraydaKerem KurdoğluFiliz Sızanlı Mustafa Kaplan ve Melih Kıraç da yapıtlarında içerik ve biçimle kurdukları ilişkileri ve kendi üretim süreçlerini paylaşacaklar. Ücretsiz izleyebileceğiniz sohbet için kaydınızı beykozkundura.com adresinden yapabilirsiniz.

Cumhuriyet tarihinde sanayileşmenin ve yerli üretimin en önemli simgelerinden Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’nın hatırasından ilhâm alarak hazırlanan Kundura’da Yerli Malı Haftası programı bu yıl, yerli sahneye odaklanıyor ve alternatif oyun, dans ve performans üretimlerinin günümüzdeki ihtimallerini yaratıcılarıyla birlikte keşfe çıkıyor. .

Program:

14:30
Taldans ile Açık Stüdyo

Taldans dansçıları Filiz Sızanlı ve Mustafa Kaplan’ın 13-15 Aralık tarihlerinde Beykoz Kundura’da düzenleyecekleri atölyede yeşerenler Kundura Sahne’de ilk kez seyirci önüne çıkıyor. Yeni fikirlerin ve keşiflerin heyecanına tanık olmak isteyen dans tutkunları kaçırmasın.

16:00
Sohbet: Yerli İçerik, Yeni Biçim

Ayrıca Bakınız

Moderatör: Ayşe Draz & Özlem Hemiş
Konuşmacılar: Dikmen Gürün, Filiz Sızanlı, Kerem Kurdoğlu, Melih Kıraç, Mustafa Kaplan, Naz Erayda, S. Buse Yıldırım

Gösteri sanatlarıyla ilişkisini başlangıcından beri yeni biçim arayışlarına açılan bir yaklaşımla biçimlendiren Beykoz Kundura, Yerli Malı Haftası programı doğrultusunda yapımcılığını üstlendiği işlerle ufuk açıcı bir tartışma platformu yaratıyor: Yerli İçerik, Yeni Biçim. Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün Türkiye’deki tiyatro evreninin biçimlenmesine ve ülkemizdeki tiyatroya odaklanan kültür politikalarına yönelik konuşmasının ardından yapılacak bir yuvarlak masada, Beykoz Kundura’nın evsahipliği yaptığı eğitim programlarından, yapımcı olarak destek verdiği yapıtlara uzanan bir bakışla, Kundura Sahne’de izlediğimiz işlerin bıraktığı iz sürülecek. Özlem Hemiş ve Ayşe Draz’ın kurguladığı “Yerli İçerik, Yeni Biçim” yuvarlak masasında Beykoz Kundura Sanat Direktörü Buse Yıldırım’ın yanı sıra yerlerini alan sanatçılar Naz Erayda / Kerem Kurdoğlu, Filiz Sızanlı / Mustafa Kaplan ve Melih Kıraç da yapıtlarında içerik ve biçimle kurdukları ilişkileri ve kendi üretim süreçlerini paylaşacaklar.

Kundura’da Yerli Malı Haftası programı kapsamında, 8-10 Aralık tarihlerinde Kundura Sahne yapımı “Geçen Gün”, 24 Aralık’ta da Orchestra Theatre yapımı “Bir Terennüm” adlı oyunlar da izlenebilecek. Oyun biletleri için detaylara buradan ulaşabilirsiniz


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik