Şuan Okunan
‘Kadın Gücü’nden belgeseller Kundura Sinema’da

‘Kadın Gücü’nden belgeseller Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’da Belgesel Kuşağı bu hafta sonu başlıyor. S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde hazırlanacak ve yıl içinde yaratıcı belgesel sinemanın özgün örneklerini seyirciyle buluşturacak programın ilk seçkisi Kadın Gücü adını taşıyor. Gösterimleri Mayıs ve Haziran aylarında devam edecek seçki, dört kıtadan cesur ve mücadeleci kadınların hikâyelerinin anlatıldığı 5 filmi, Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşturacak.

EV İÇİ EMEĞİN TANIKLARI

Kundura Sinema’da ücretsiz izlenebilecek seçkinin ilk filmi, “August Winds” (2014), “Neon Bull” (2015) gibi filmleriyle tanıdığımız Brezilyalı yönetmen Gabriel Mascaro’nun ödüllü belgeseli “Housemaids / Evdeki Hizmetçiler” (2012) olacak. 30 Nisan ve 7 Mayıs tarihlerinde gösterilecek film, dünyanın en çok ev işçisi çalıştıran ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alan Brezilya’da yedi farklı evde yaşananları ‘içeriden’ izliyor. Farklı sınıf, din ve bölgeden seçilmiş yedi gencin, evlerinde çalışan ve aynı zamanda birlikte yaşadıkları hizmetçileri kaydettikleri ‘ev videoları’ndan oluşan “Evdeki Hizmetçiler”, Brezilya’nın sömürge geçmişinin kalıntılarından biri olan ev içi emeğini yaratıcı bir bakışla tartışmaya açıyor.

ÜRDÜN’DEN VENEZUELA’YA

Seçkide ayrıca; Almanyalı sanatçı ve yönetmen Daniela König’in dünyanın en kurak ülkelerinden biri olan Ürdün’deki ilk kadın kadın tesisatçıların dünyasına mizahi bir bakış sunan filmi “Waterproof / Su Sızmaz” (2019); Ammar Aziz ve Christopher Patz’ın yönettiği, Pakistan’da bir fabrika yangınında kaybettiği oğlunun adaletini ararken, binlerce işçinin de sesi olan Saeeda’nın hikâyesini anlatan “Discount Workers / İndirim İşçileri” (2020); Paola Calvo ve Patrick Jasim’in Meksika’nın ringde ve sokakta güreşçi kadınların izinde kadına yönelik şiddetin çarpıcı portresini çizen, Selanik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü, FIPRESCI Ödülü ve Seyirci Ödülü’nün üçünü birden kucaklamış belgeselleri “Luchadoras / Kadın Güreşçiler” (2021) ve Anabel Rodriguez Ríos’un Hot Springs ve Watch Docs film festivallerinden Büyük Ödül ile dönmüş, Venezuela’da politikacıların kirli oyunlarına karşı ateşli bir mücadele veren köylü kadınları izlediği belgeseli “Once Upon A Time In Venezuela / Bir Zamanlar Venezuela’da” (2020) yer alıyor.

Sınırlı sayıda seyirciye açık olacak ve ücretsiz gerçekleşecek gösterimlere katılmak için beykozkundura.com adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

KUNDURA SİNEMA BELGESEL KUŞAĞI: KADIN GÜCÜ

30 Nisan ve 7 Mayıs 2022, Cumartesi
17:00 | DOMÉSTICA / HOUSEMAIDS / EVDEKİ HİZMETÇİLER | Kundura Sinema

21 Mayıs 2022, Cumartesi
17:00 | DISCOUNT WORKERS / İNDİRİM İŞÇİLERİ | Kundura Sinema

Ayrıca Bakınız

28 Mayıs 2022, Cumartesi
17:00 | WATERPROOF / SU SIZMAZ | Kundura Sinema

4 Haziran 2022, Cumartesi
17:00 | LUCHADORAS / KADIN GÜREŞÇİLER | Kundura Sinema

11 Haziran 2022, Cumartesi
17:00 | ONCE UPON A TIME IN VENEZUELA / BİR ZAMANLAR VENEZUELA’DA | Kundura Sinema


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik