Şuan Okunan
Ödüllü belgeseller Kundura Sinema’da

Ödüllü belgeseller Kundura Sinema’da

Kundura Sinema’nın dünyadan yaratıcı belgeselleri buluşturan film programı Belgesel Film Kuşağı’nın 2024 seçkisi, Mayıs ve Haziran’da Pazar günleri Kundura Sinema’da belgesel tutkunlarını bekliyor. Gürcistan’dan İsrail’e, Letonya’dan Katar’a uzanan geniş bir coğrafyadan toplam 6 filmin gösterileceği seçki, kişisel hafızadan yola çıkıp evrensel insanlık hikâyelerine uzanan filmleri buluşturuyor.

Kundura Sinema’nın dünyadan özgün ve yaratıcı belgeselleri buluşturan film programı Belgesel Film Kuşağı, 2024 seçkisiyle belgesel tutkunlarını Beykoz Kundura’da karşılıyor. Gürcistan’dan İsrail’e, Letonya’dan Katar’a uzanan geniş bir coğrafyadan toplam 6 filmin gösterileceği seçki, kişisel hafızadan yola çıkıp evrensel insanlık hikâyelerine ulaşan filmleri buluşturuyor. 5 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında her Pazar günü Kundura Sinema’da izlenebilecek filmler; politikacıların dünyayı şekillendiren kararlarında barış, insan hakları ve özgürlük gibi kavramları ne kadar kolay yok saydıklarını çarpıcı tanıklıklar ve belgeler eşliğinde perdeye taşıyor.

Tantura katliamı perdede

Seçkinin ilk gösterimi, Alon Schwarz’ın Sundance’de prömiyerini yapan ve Philadelphia Film Festivali’nden En İyi Uzun Belgesel Ödülü’nü kazanan filmi “Tantura” (2022) ile olacak. Mayıs 1948’de Filistin köyü Tantura’da sivillere yönelik düzenlenen ve İsrail tarafından reddedilen katliamın ardındaki gerçeklerin peşine düşen film, İsraillilerin ve tüm insanlığın tarihin karanlık parçalarıyla nasıl başa çıkamadığını da sorguluyor.

Afgan yönetmenden biyografik film

Seçkinin dikkat çeken filmlerinden biri de, Afgan yönetmen Hassan Fazili’nin Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde Ekümenik Jüri Özel Mansiyon Ödülü, Barış Film Ödülü ve İzleyici Ödülü’nü kazanan belgeseli “Gece Yarısı Yolcuları” (Midnight Traveler, 2019) olacak. Göçmen politikalarına içeriden ve çarpıcı bir bakış sunan film, 2015’te çektiği bir film yüzünden Taliban tarafından tehdit edilen Hassan Fazili’nin, eşi Fatima ve iki küçük kızlarıyla birlikte ülkeden kaçışlarını belgeliyor.

Kuzey Kore’den kaçanların gözünden

Madeleine Gavin’in geçen yıl prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nden Seyirci Ödülü’nü kazanan ürpertici filmi “Ütopya Ötesi” (Beyond Utopia, 2023) de seçkinin kaçırılmayacak belgesellerinden. 1940’lardan beri ülkeyi yöneten Kim Jong-il rejiminden kaçmayı başaran Kuzey Koreli aktivistlere odaklanan film, diktatör rejimlerin insanların hayatlarını nasıl bir kabusa çevirdiğinin etkileyici bir portresini sunuyor.

Gerçekler, dans ve politika

Seçkide ayrıca, Gints Grube ve Jaak Kilmi’nin birlikte yönettiği ve babasının Sovyet ajanı olduğunu öğrenen genç bir kadının hikâyesini konu alan “Babam Bir Ajan” (My Father, The Spy), Hilla Medalia’nın DocAviv Film Festivali’nden En İyi Kurgu Ödülü ile dönen ve uluslararası üne sahip dansçı Pierre Dulaine’nin Yafa’da Yahudi ve Filistinli İsrailli çocuklara birlikte dans etmeyi öğretme inadını anlatan “Yafa’da Dans” (Dancing In Jaffa, 2013) ve Avrupa Film Akademisi ödüllü Gürcü asıllı Fransız belgesel sinemacı Nino Kirtadze’nin Ocak 2008’deki başkanlık seçimlerinden başlayarak Ağustos ayında Rusya ile yaşanan kaosa kadar, Gürcistan devletinin kritik ve şiddet dolu bir yılına tanıklık eden “Gürcistan Hakkında Bir Şeyler” (Something about Georgia, 2010) adlı belgeseller de yer alıyor.

Tüm gösterimlerin ücretsiz olacağı program için beykozkundura.com‘dan kaydınızı yaptırarak davetiyenizi alabilirsiniz.

BELGESEL FİLM KUŞAĞI 2024

Yer: Kundura Sinema

Biletler: Rezervasyon sistemi ile, ücretsiz.

5 Mayıs 2024, Pazar

14:00 Tantura

12 Mayıs 2024, Pazar

14:00 Ütopya Ötesi (Beyond Utopia)

19 Mayıs 2024, Pazar

14:00 Yafa’da Dans (Dancing in Jaffa)

26 Mayıs 2024, Pazar

14:00 Gürcistan Hakkında Bir Şeyler (Something about Georgia)

16:30 Gece Yarısı Yolcuları (Midnight Traveler)

2 Haziran 2024, Pazar

14:00 Babam Bir Ajan (My Father, The Spy)

16:30 Tantura

BABAM BİR AJAN / MY FATHER, THE SPY

2019 / Letonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Estonya / 85’

Yönetmen: Gints Grube, Jaak Kilmi

Festivaller&Ödüller: Litvanya Ulusal FF – En İyi Kurgu (2019)

Film, 1978 yılında Sovyetlerde sıradan bir üniversite öğrencisi olan Ieva Lesinska’nın New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde Sovyet ajanı olarak çalışan babasını ziyaret etmesiyle alt üst olan hayat hikâyesini takip ediyor.  Bir yandan babasının karanlık tarafıyla tanışmanın şaşkınlığını yaşayan, bir yandan da eski hayatını geride bırakmak zorunda kalmanın ağırlığını taşıyan Ieva kendini bulmak ve içine düştüğü oyunu anlamak amacıyla geçmişe doğru bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculukta Ieva aile sırlarıyla yüzleşirken, seyirci de Soğuk Savaş döneminin perde arkasına tanık oluyor. Başka bir deyişle “Babam Bir Ajan”, tek bir ailenin hikâyesinden yola çıkarak Soğuk Savaş döneminin gerçeklerine dair genel bir anlatı sunuyor.

GECE YARISI YOLCULARI / MIDNIGHT TRAVELER

2019 / ABD – Katar – Kanada – Birleşik Krallık / 87’

Yönetmen: Hassan Fazili

Festivaller&Ödüller: Sundance FF – Dünya Sineması Belgesel – Özel Jüri Ödülü (2019), Berlinale Panorama – Ekümenik Jüri Özel Mansiyon Ödülü, Barış Film Ödülü, Panorama İzleyici Ödülü (2019), Selanik FF – Jüri Özel Ödülü (2019), Visions du Réel – İzleyici Ödülü (2019), Sheffield Doc/Fest – Büyük Jüri Özel Mansiyon Ödülü, Yamagata Belgesel FF – Mükemmellik Ödülü (2019), Beyond Borders IFF – En İyi Tarih Belgeseli Ödülü (2021)

Hassan Fazili’nin “Barış” belgeseli, 2015 yılında Afgan ulusal televizyonunda yayınlandıktan sonra, Taliban filmdeki ana karakteri suikast düzenleyerek öldürdü ve yönetmen Hassan’ın başına da ödül koydu. Hassan, eşi Fatima ve iki küçük kızlarına baktı ve evden kaçmaları gerektiğini anladı. Aile, yıllar süren güvenlik arayışları boyunca, durumlarını kontrol etmek için ellerindeki tek araç olan cep telefonlarına sıkıca sarıldı.

Filmin yaratıcıları da olan Hassan ve eşi Fatima, çocuklarını sanatçı olmaya teşvik ediyorlar. Bu otobiyografik film, sığınma hakkı talep ettikleri ancak reddedildikleri anda başlıyor ve onları Balkanlar’daki kaçakçılık rotası boyunca takip ediyor. Koşullar giderek kötüleştikçe, aile sadece hayatta kalmak için değil  insanlıklarını korumanın da bir yolu olarak  film yapmaya devam ediyor.

“Gece Yarısı Yolcuları”, kaçan bir ailenin kıyamet öyküsünü anlatıyor. Onların eşsiz anlayışı ve sanatsal bakış açısı, sevgi dolu bir ailenin ve yaşadıkları serüven sırasında karşılaştıkları yol arkadaşlarının samimi portresini sunuyor.

GÜRCİSTAN HAKKINDA BİR ŞEYLER / SOMETHING ABOUT GEORGIA

2010 / Fransa, Gürcistan / 105

Ayrıca Bakınız

Yönetmen: Nino Kirtadze

Festivaller&Ödüller: Visions du Réel – SRG SSR Ödülü, (2010), IDFA (2010), ZagrebDox (2010), DfOK Leipzig (2010)

Dünyanın kırılgan dengesini tasvir eden ve uluslararası politikanın değerlerini sorgulayan Gürcistan Hakkında Bir Şeyler, politik bir masal adeta. Her şeyin mümkün göründüğü Ocak 2008’deki başkanlık seçimlerinden başlayarak, Ağustos’ta Rusya ile yaşanan kaos ve sonrasındaki üzücü olaylara kadar, Gürcistan devletinin kritik ve şiddet dolu bir yılına tanıklık ediyor. Filmde hikâye ana aktörler aracılığıyla anlatılıyor: Gürcistan başkanı, Gürcistan hükümeti, siyasi muhalefet, yabancı liderler, uluslararası delegasyonlar ve kuruluşlar ve hepsinden önemlisi de, sıradan Gürcü halkı… Film, o aylarda yaşanan insani ve politik dramı samimi bir şekilde ele alırken, Gürcistan’ın kısa süreliğine ve mutsuzca kendisini küresel ilginin odağında bulduğu bu zamanlarda modern dünya ve değerleri hakkında derinlemesine sorular soruyor; umut ile umutsuzluk arasında sadece bir adımın olduğu bir dünyada…

TANTURA

2022 / İsrail / 94’

Yönetmen: Alon Schwarz

Festivaller&Ödüller: Sundance FF (2022), Philadelphia FF – En İyi Uzun Belgesel (2022), DocAviv – Araştırma Ödülü (2022), Tromsø FF – Norveç Barış Ödülü (2022)

90’ların sonunda İsrailli lisans öğrencisi Teddy Katz, 1948’de Tantura’da Filistinli sivillere yönelik bir katliamı belgelediğinde, bu devrim niteliğindeki çalışması başlangıçta büyük övgüler aldı. Ancak çok geçmeden, diploması geri alındı ve kamuoyu önünde bir sahtekar ve vatan haini olarak rezil edildi. Yıllar sonra, kışkırtıcı yeni kanıtlar ortaya çıkar ve Teddy’nin ilk bulgularını doğrular. Bu kanıtlar, sadece onu haklı çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda İsraillilerin -ve hepimizin- tarihin daha karanlık parçalarıyla nasıl başa çıktığını da sorgular.

ÜTOPYA ÖTESİ / BEYOND UTOPIA

2023 / ABD / 115’

Yönetmen: Madeleine Gavin

Festivaller&Ödüller: Sundance FF – Seyirci Ödülü (2023), CPH:DOX (2023), Jerusalem FF (2023), Sheffield Doc Fest (2023)

Madeleine Gavin’in bu ürpertici filmi, 1940’lardan beri ülkelerini yöneten bir diktatörlükten kaçmanın zorluklarını anlatan Kuzey Koreli aktivistlere ve mültecilere odaklanıyor. Gizlice çekilmiş görüntüleri röportajlarla buluşturan film, yetkililerin nadiren dış dünyaya erişim izni verdiği bir ulusu keşfediyor. Güney ve Kuzey Kore arasındaki silahsız bölgeyi mayınlarla dolduran Kim Jong-il rejiminden kaçmanın tek yolu Çin’den geçiyor. Ancak orada da tutuklanma ve hatta ülkelerine iade edilme riskiyle karşı karşıyalar, ki bu da muhtemelen hapis, işkence ve ölümle sonuçlanabilir. “Ütopya Ötesi”, işte bu dünyanın etkileyici, düşündürücü ve gerekli bir portresini sunuyor.

YAFA’DA DANS / DANCING IN JAFFA

2013 / ABD, İsrail / 86’

Yönetmen: Hilla Medalia

Festivaller&Ödüller: Münih FF – One Future Ödülü – Onur Ödülü (2013), DocAviv FF – En İyi Kurgu (2013)

Uluslararası üne sahip dansçı Pierre Dulaine, doğduğu şehir olan Yafa’ya geri dönerek ömür boyu süren bir hayalinin peşinden koşuyor. Yafa, nesiller boyunca iki toplum arasında bölünmüş bir şehir olmuş ve bu toplumlar giderek daha da ayrışmıştır. On haftalık bir süre boyunca Pierre, Dans Eden Sınıflar adlı programıyla Yahudi ve Filistinli İsrailli çocuklara birlikte dans etmeyi ve yarışmayı öğretiyor. Bu film; kimlik, ayrımcılık ve ırkçı önyargı gibi konularla yüzleşmek zorunda kalan üç çocuğun karmaşık hikayelerini araştırırken, onların düşmanlarıyla dans ederken yaşadıklarını gözler önüne seriyor. Onların hayatlarını dönüştürürken Pierre’i izliyoruz ve dansın nefreti aşabileceğine ve gerçek değişimin ilk adımlarını sağlayabileceğine olan inancını doğruluyoruz.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik