Şuan Okunan
“Tatlı Hayat”tan “Baba”ya, Nino Rota müzikli restore klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

“Tatlı Hayat”tan “Baba”ya, Nino Rota müzikli restore klasikler Bir Yaz Gecesi Festivali’nde

4-20 Ağustos tarihleri arasında yedincisi düzenlenecek ve İstanbulluları Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında karşılayacak Bir Yaz Gecesi Festivalinin Restore Klasikler programı belli oldu. Film ve müziğin uyumlu birlikteliğinden ilhâmla hazırlanan program bu yıl, Oscar ve Grammy ödüllü İtalyan besteci Nino Rotaya odaklanıyor ve müziklerinde Rota’nın imzası olan 5 klasik filmi, restore edilmiş kopyalarıyla yeniden seyirciyle buluşturuyor. Federico Fellini’nin Altın Palmiyeli başyapıtı “Tatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) ve Marcello Mastroianni ile Anita Ekberg’in ikonik performanslarıyla da unutulmaz fantastik komedisi “8½”un (1963) yer aldığı programda, René Clément’in yönettiği ve Alain Delon’un edebiyat tarihinin en ürkütücü karakterlerinden Tom Ripley’e hayat verdiği gerilim klasiği “Kızgın Güneş” (Plein Soleil, 1960) de gösterilecek. Programda ayrıca, Francis Ford Coppola’nın yönettiği ve Nino Rota’nın adını tüm dünyaya duyuran müzikleriyle de efsanevi “The Godfather / Babaüçlemesi, ilk iki filmiyle festival perdesinde olacak. Kundura Sinema ve Kundura Sahnenin birlikteliğinde 7.si düzenlenecek Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Beykoz Kundurada gerçekleşecek. 

Fellini ve Mastroianni’den iki klasik

İstanbulluları Boğaz’ın kıyısında ve yıldızların altında karşılayacak festivalin açılışını, Nino Rota’nın sıklıkla çalıştığı yönetmenlerden Federico Fellini’nin Altın Palmiyeli başyapıtıTatlı Hayat” (La Dolce Vita, 1960) yapacak. Çekim teknikleri, rüya sekansları ve sıradışı karakterleriyle sinema sanatının sınırlarını zorlayan film, Marcello Mastroianni’nin performansı ve Anita Ekberg’in meşhur Trevi Çeşmesi sahnesiyle de unutulmazlar arasında.

Programda yer alan bir diğer Fellini klasiği 8½” (1963), 5 Ağustos Cumartesi akşamı gösterilecek. Yönetmenin karakteristik büyülü gerçekçilik tarzının eşsiz bir örneği olan bu fantastik komedi, Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale ve Anouk Aimée gibi ikonik oyuncularıyla 60 yıl sonra da çekiciliğini koruyor.

Yetenekli Bay Delon

Programda ayrıca, René Clément’in Patricia Highsmith’in Yetenekli Bay Ripley” adlı romanından uyarladığı 1960 tarihli kült filmi Kızgın Güneş” (Plein Soleil) de yer alıyor. Alain Delon’un edebiyat tarihinin en ürkütücü karakterlerinden Tom Ripley’i baştan çıkarıcı bir performansla canlandırdığı film, zekice kurgusu ve sürprizlerle dolu senaryosuyla seyirciyi diken üstünde tutan gerçek bir gerilim klasiği.

Baba’, 50. yaşa özel restore kopyayla

Festivalin son haftasında ise, Francis Ford Coppola’nın bir gangster hikâyesini adeta yüksek sanata dönüştürdüğü epik üçlemesi Baba”, ilk iki filmiyle perdede olacak. Mario Puzo’nun aynı adlı popüler romanından uyarlanan ve Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere yıldızlar geçidi oyuncu kadrosuyla da sinemanın mihenk taşı sayılan Baba” (The Godfather, 1972), 50. yaşına özel geçen yıl yenilenen kopyasıyla 18 Ağustos Cuma akşamı gösterilirken; Al Pacino ve Robert de Niro’yu buluşturan, eleştirmenlerce sinema tarihinin en iyi devam filmi sayılan Baba 2” (The Godfather Part II, 1972), 19 Ağustos’ta izlenebilecek.

Kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için Tatlı Hayat”, festivalin kapanışı olan 20 Ağustos akşamı tekrar gösterilecek.

Biletler sınırlı sayıda

Festivalin sınırlı sayıda biletleri, beykozkundura.com adresinden satın alınabilir. #KunduraGenç ile öğrencilere özel, tüm biletler 150 TLden satışa sunulurken; Tam bilet ücreti, Restore Klasikler programı için 350 TL, canlı müzik eşliğinde sessiz film gösterimleri için de 450 TL olacak. Tam bilet uygulamasında ayrıca, dört ve daha fazla bilet alımlarında %20 indirim fırsatı da sunuluyor.

Ayrıca Bakınız

Ulaşım Festival Teknesi’yle

Gösterimlerin Beykoz Kundurada gerçekleşeceği festivale özel aracıyla gelecek misafirler için otopark hizmeti ücretsiz sağlanacak. Gösterim günleri ayrıca, Beşiktaş-Beykoz Kundura arasında ulaşımı sağlayacak Festival Teknesi, bu yıl da ücretsiz olacak ve misafirlerine Boğaz turu deneyimi yaşatacak.

Kundura Sinema ile Kundura Sahnenin birlikteliğinde ve Beykoz Kunduranın Kültür ve Sanat Direktörü S. Buse Yıldırım’ın küratörlüğünde yedi yıldır düzenlenen Bir Yaz Gecesi Festivali, 4-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin canlı müzik eşliğinde sessiz film programı ise, önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Ayrıntılı bilgi için: beykozkundura.com


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik