Şuan Okunan
Dinci baskısıyla tiyatro oyunu iptal edildi

Dinci baskısıyla tiyatro oyunu iptal edildi

Alanya’da oynanması planlanan “Manukyan” adlı oyun son gün yasaklandı. Matild Manukyan’ı konu alan oyunun Yeni Akit Gazetesi tarafından hedef alınmasının ardından, MHP’li belediye salon tahsisini iptal etti. Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde oynanacak oyunun iptali konusunda herhangi bir gerekçe gösterilmedi.

Bahar Hacıbektaşoğlu’nun yazıp oynadığı, proje tasarımında gazeteci Oğuzhan Toracı’nın imzası bulunan oyun Manukyan’ın ölümüne bir saat kala, kendisiyle, kadınlarla, yaşadıklarıyla ve Tanrı’yla yüzleşmesini konu alıyor.

Birgün’ün haberine göre, oyunda Matild Manukyan’a hayat veren Bahar Hacıbektaşoğlu oyunun, Yeni Akit tarafından “Manukyan’ın kirli hayatı aklanıyor” denilerek hedef gösterilmesini ve Alanya Belediyesi Kültür Merkezi’nde yasaklanmasına tepki gösterdi. Hacıbektaşoğlu, “Bu bir doyumsuzluk. Oyunu izlemeden oyunu, sanatçıyı, sanatı hedef gösteriyorlar. ‘Biz bunları ezeriz, hiçbir şey yapamazlar’ diye düşünüyorlar. Haberde ‘Manukyan’ın aklamaya çalışıyor’ tarzında bir ifade geçiyor. Aksine ben Manukyan’ı aklamıyorum, orada kadınlarla özdeşleştiriyorum” dedi. Hacıbektaşoğlu şunları söyledi: “10 yıldır ben bu oyunu oynuyorum. Bunun peşini bırakmayacağım. Salon tahsislerini durdular, satılan biletleri iade ediyorlar. Belediyeden iptal gerekçesi sunmazken gerekçeyi Akit’in yaptığı haberle verdiler.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik