Şuan Okunan
Documentarist ile kriz yaşandı, Arkadaş Z. Özger belgeseli bir günlüğüne erişime açıldı

Documentarist ile kriz yaşandı, Arkadaş Z. Özger belgeseli bir günlüğüne erişime açıldı

Yönetmen Ulaş Tosun, Documantarist Festivali’nin belgesel filme yönelik tutumuna tepki olarak, belgeselini online erişime açtı. İlk olarak geçtiğimiz haftalarda İstanbul Film Festivali’nde gösterilen “Merhaba Canım” belgeseli, şair Arkadaş Z. Özger’in yaşamına sorgulayıcı bir bakış açısı sunuyor. Yönetmen Ulaş Tosun’un uzun bir zamana yayılan emekle ortaya çıkardığı “Merhaba Canım”, klişelere ve kolaycı yaklaşımlara teslim olmayan, önemli bir çalışma.

“BİZ BU TAVRI BİLİYORUZ”

Belgesel ekibinden yapılan açıklamada, Documentarist’e başvuru yapmamalarına rağmen, filmin kendilerinden istendiği, ancak programa konulmadığı belirtildi. “Bilgilendirme sorumluluğunu ve nezaketini dahi yerine getirmeyen Documentarist’in düzenleyicilerini protesto ediyor, söz konusu festivalin ilk günü ücretsiz olarak izlemeye açacağımızı duyurmak istiyoruz” denilen açıklamada, Arkadaş Z. Özger’in yaşadıklarına gönderme yapılarak şöyle denildi: “Ne yazık ki, biz bu tavırları sizden önce Arkadaş Z. Özger şiirlerini değerlendiren dönemin ‘devrimci’ ve ‘entelektüel’ editörlerinden biliyoruz. Ve benzer tavırların hakim olduğu Documentarist’i protesto amacıyla festivalin başladığı gün olan 6 Temmuz’da ücretsiz 24 saat gösterime açıyoruz.”

ARKADAŞ Z. ÖZGER’İ ZEKİ MÜREN’İN SESİYLE SEVEBİLDİK Mİ?

ARKADAŞLARI VE TANIKLAR ANLATIYOR

Belgeselde Arkadaş’ı anlatan Ahmet İnam, Akın Evren, Ali Özpalanlar, Cavit Kürnek, Deniz Ziya Temeltaş, Ertuğrul Kürkçü, Eşber Yağmurdereli, Halit Özboyacı, Hüseyin Peker, İsmet Tokgöz, Necla Zarakol, Mehmet Savaş Dizdar, Ramiz Bilgin, Raşit Önal, Sina Akyol, Suat Çelebi, Şadiye Çetin, Şükran Tekin ve Tuğrul Eryılmaz’dan dinliyoruz. “Merhaba Canım”, en riskli alanlara korkusuzca giriyor ve belgesel sinemanın gücüyle Arkadaş Z. Özger’i başarılı biçimde anlatıyor. Tam adıyla “Gecikmiş Bir Tanışma İçin Merhaba Canım” belgeselini Vimeo üzerinden izleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik