Şuan Okunan
Ankara Devinim Tiyatro Yeni Sezona 2 Yeni Oyunla Giriyor

Ankara Devinim Tiyatro Yeni Sezona 2 Yeni Oyunla Giriyor

Kurulduğu 2010 yılından bu yana özgün, özgür ve çağdaş oyun repertuarı hazırlamayı kendine ilke edinen Ankara Devinim Tiyatro, 13. Sanat yılında aynı heyecan ve dinamizm ile yoluna devam ediyor.

Devinim Tiyatro, kendini tekrar eden projelerden uzak, farklı reji yorumları ve yaklaşımlarını toplumcu bilinç ve politik sanat sorumluluğunu baz alarak Ankara’da ki tiyatro hayatına yeni repertuarlar kazandırmaya çalışıyor. 2022 / 2023 tiyatro sezon hazırlıklarına başlayan Devinim Tiyatro, Albert CAMUS’nün ünlü tragedyası “CALIGULA” ve genç yaşta Ankara’da hayatını kaybeden şair Arkadaş Zekai Özger’in hayatından ve şiirlerinden yola çıkılarak “biyografik kurgu” olarak hazırlanan “SEVDADIR” oyununun çalışmalarına başladı. 

Albert CAMUS’nün 1938 yılında yazdığı “CALIGULA” oyunu Ahmet YAPAR dramaturgisi ve rejisi, Yunus BEYDOĞAN’ın oyunculuğu ve Gülden ÇELEN’in koreografisi ile yeniden hayat buluyor. Oyunun danslarında Yağmur SAVAŞKAN, Furkan ŞAHİN, Kaan KIZILDERE görev alıyor. Roma İmparatoru CALIGULA’nın hayatını, Roma halkının nasıl yoksullaştırıldığını anlatan oyun aynı zamanda striptiz dansları, kafes dövüşü, şiddet ve erotizm içeren cesur sahneleri ile modern bir uyarlama örneği sergileyen oyun Ekim Ayı itibari ile Ankara seyircisinin karşısında olacak.

Ayrıca Bakınız

Ankara’da genç yaşta hayatını kaybeden şair Arkadaş Zekai Özger’in hayatından ve şiirlerinden yola çıkılarak kurgulanan “SEVDADIR” oyunu ülkemizde yakın dönemde yaşanan katliamları da hatırlatarak hem hafıza tazeliyor hem de her kesimden uygulanan zorbalığı, ayrımcılığı gözler önüne seriyor. Belgesel tiyatro öğeleriyle kurgulanan biyografik oyun 10 Ekim Ankara Gar patlaması yıldönümünde seyirci karşısında olacak. Ahmet Yapar’ın kurgulayıp yönettiği oyunda Arkadaş Zekai Özger’i Hüseyin Oçan canlandıracak.

2022 / 2023 tiyatro sezonunda hazırlanan bu iki oyun ile Ankara Devinim Tiyatro 13. Sanat sezonunda 19. oyununu sergilemiş olacak. 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik