Şuan Okunan
Edward Said’in Hayatını Anlatan “Aklımdaki Diyarlar” Ayrıntı’dan Çıktı!

Edward Said’in Hayatını Anlatan “Aklımdaki Diyarlar” Ayrıntı’dan Çıktı!

20. yüzyılın en etkili entelektüellerinden biri olan Edward Said’in eski öğrencisi ve dostu, yazar, akademisyen ve aktivist Timothy Brennan’ın kaleme aldığı Aklımdaki Diyarlar-Edward Said’in Hayatı, Ayrıntı Yayınları’nın Lacivert Dizisi’nde yerini aldı. Brennanın yazdığı biyografi Edward Said’in yazar, akademisyen, ünlü bir entelektüel ve siyasi aktivist olarak çeşitli kimliklerini belli bir bağlam çerçevesinde değerlendirerek Said’in yaklaşımlarını detaylı bir analiz halinde ortaya koyuyor. Edward Said’in gelişiminin ve fikirlerinin rotasını çizen kitap, okura Doğu-Batı çatışmasıısından kapsamlı bir bakış açısı kazanma imkânı sunuyor.

Edward Said, “Şarkiyatçılık” teriminin dile eleştirel bir anlamda girmesiyle sonuçlanan ve onun, postkolonyal çalışmaların kurucu babası olarak görülmesine yol açan çok etkili kitabı Şarkiyatçılık ile tanınır. Said’e göre Doğu-Batı ayrımı, asla temel ve aşılmaz bir boşluk konumunda değildi. Aslında Şarkiyatçılıkı tam da bu iddiaya karşı çıkmak için yazmıştı. Bölünme, ona göre daha ziyade jeostratejikti. Avrupa, Doğu’ya hâkim olmak için önce ana meseleye hâkim olması gerektiğini hissetmiş ve bilgi güç olduğu için, bu hâkimiyet Şark’ın özünü, onun gerçek içsel karakterini belirleme biçimini almıştı. Bu yaklaşım, Avrupa’nın üstlendiği bir projeydi; kaynakları, küresel tasarımları ve Doğu’ya coğrafi yakınlığı vardı ve Doğu, sırf bu nedenle “öteki” olarak tasvir edilmeliydi.

Aydın Çavdar’In Türkçeleştirdiği Aklımdaki Diyarlar, raflarda ve internet satış sitelerinde!

Ayrıca Bakınız


TIMOTHY BRENNAN HAKKINDA
Timothy Brennan’ın yayımlanmış birçok eseri bulun­maktadır; bunlar arasında şunları sayabiliriz: At Home in the World: Cosmopolitanism Now; Borrowed Light: Vico, Hegel, and the Colonies; and Salman Rushdie and the Third World: Myths of the Nation. Yazıları The Na­tion, The Times Literary Supplement gibi çeşitli yayın organlarında yer almıştır. Minnesota Üniversitesi’nde beşeri bilimler dersleri vermektedir ve Fulbright Prog­ramı, Amerikan Öğrenilmiş Topluluklar Konseyi, De­utsche Forschungsgemeinschaft ve Ulusal Beşeri Bilim­ler Vakfı’ndan burslar almıştır.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik