Şuan Okunan
Engellenen Kürtçe oyunun yönetmeni: Üretmeye devam…

Engellenen Kürtçe oyunun yönetmeni: Üretmeye devam…

Ağrı’nın Panos (Patnos) ilçesinde 17 Ocak’ta oynanmak istenen “Qral û Travis” adlı Kürtçe oyun, kaymakamlık kararıyla engellendi. Kaymakamlık, Panos Belediyesi’nin Kültür Sanat Merkezi’nde oynanmak istenen oyunu gerekçe bildirmeden engelledi. Oyunun yönetmeni Yakup Selimoğlu ile oyunculardan Deniz Özer, yasak kararını değerlendirdi.

SELİMOĞLU: ÜRETMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

Yönetmen Selimoğlu, resmi kurumların böylesi kararlarla “gülüç duruma” düştüğünü söyledi. Selimoğlu, “Bugün Türkiye’nin onlarca kentinde aynı anda onlarca Kürtçe tiyatro oyunu oynanmaktadır. Her bir yasak kendi içinde onlarca Kürtçe oyun doğuruyor” dedi. Selimoğlu, Kürtçeye dönük yasakları tanımayacaklarını vurguladı. Selimoğlu, Kürt dili, kültürü ve sanatının gelişimi için üretmeye devam edeceklerini söyledi.

ÖZER: KÜRTÇE OLMASI YETERLİ

Oyuncu Özer ise, söz konusu oyunun daha önce birçok dilde yayınlandığını ancak yasaklanmadığını ifade etti. Özer, oyunun Kürtçe oynanması nedeniyle engellendiğine işaret ederek, “Tiyatro oyununun Kürtçe olması onlar için yeterli. Kürt kültürü ve diline karşı alınmış bir karar bu. İçeriğe bakmadan hemen yasaklama kararı verildi. Oyun Amerika’da geçen bir olayı anlatıyor. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Daha önce de Kürtçeye dönük yasak kararları alındı. Ancak hiçbir yasak ve engelleme girişimi kültürümüzü ve dilimizi yaşamamıza engel olamayacak. Bu karara karşın daha çok Kürtçe, daha çok Kürtçe tiyatro, daha çok kültür ve sanat çalışması yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

OYUNUN İÇERİĞİ

Travis Pine (Qral û Travîs); Travis, ABD hükümeti tarafından çok kez hayal kırıklığına uğramış, işinden atılmış, açlık sınırında yaşıyor olmasına rağmen ülkesini çok seven ve ülkedeki sorunlara karşı duyarsız kalamayan orta gelirli bir vatandaştır. Travis, başkanın ülkeyi kötü yönettiğini ve durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini düşünür ve onu eleştiren mektuplar yazmaya başlar. Başkanın bu mektupları okuyup olumsuz etkilenmesi neticesinde bir gün kapısı FBI ajanı Tom Walker tarafından çalınır. Ajan Walker’ın görevi Travis Pine’ı başkana yazdığı mektuplara bir son vermesini sağlamaktır. Oyun, huysuz ihtiyar Travis Pine üzerinden güncel, komik ve eğlenceli bir hikaye anlatıyor. Ayrıca ABD hükümeti ve kompleksli yöneticilerinin dünyaya ve insanlığa verdiği ağır hasarları gözler önüne seriyor.
(Fethi Balaman/MA)

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik