Şuan Okunan
Kürtçe tiyatroya bir yasak da İstanbul’da

Kürtçe tiyatroya bir yasak da İstanbul’da

Kürtçe tiyatro oyunu Qral û Travis, sahnelenmesine bir saat kala İstanbul’da da yasaklandı. Şişli Kaymakamlığı yasak kararına herhangi bir gerekçe göstermezken, tiyatro ekibi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’ni terk etmeyeceklerini duyurdu. Polis ise seyircilerin girmemesi için kapıları tuttu.

Tiyatrocu Deniz Özer ve Bahoz Özsunar’ın sahneye koyduğu oyunla ilgili son hazırlıklar sürerken, ekibe “oyunun oynanmayacağı” iletildi. Kürtçe tiyatro oyununa saatler kala yasaklanmasına tepki gösteren Kürt tiyatrocular, sahneyi terk etmeyeceklerini açıkladı. Tiyatrocular MA’ya yaptıkları açıklamada, “Bugün bizim oyun Şişli Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. Polis kapıları kapatmış. İzleyicilerin içeri girmesine izin vermiyorlar. Biz de sahnedeyiz. Sahnemizi terk etmeyeceğiz Kürt sanatı sahipsiz değildir. Biletini alıp buraya gelenler arkadaşlardan özür dileriz. Mağduriyetinizi anlıyoruz. Biz buradayız. Saat kaç olursa olsun burada olacağız” diye konuştu.
Öte yandan, Artı Gerçek’in verdiği bilgiye göre oyunun izlemek için kültür merkezine gelen, ancak polisin engellemesine maruz kalan izleyicilere polisin saldırdı. Gözaltılar olduğu bildirildi.
https://twitter.com/avalibozan/status/1758524894747234592
Söz konusu yasağı DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Kral û Travîs oyununun pek çok kentin ardından en son Gaziantep’te yasaklandığını hatırlatarak, “13 Şubat’ta Mersin’de sahnelendi. Şimdi de İstanbul Şişli’de tüm biletleri satılıp oyunun sahnelenmesine 1 saat kala yasak kararı bildirilerek oyun engellendi. Kürt sanatçıları baskılayarak sanatı yasaklayanlarla, anadilde eğitimi engelleyenlerle Kürt halkına asimilasyonu dayatan zihniyetle mücadele, mücadele, mücadele hepimizin sorumluluğudur. Yasakçı zihniyeti kınıyorum” vurgusu yaptı.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik