Şuan Okunan
İzmir Köy Tiyatroları Festivali tartışmalarla başlıyor

İzmir Köy Tiyatroları Festivali tartışmalarla başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları’nın ikinci kez düzenlediği Köy Tiyatroları Festivali, 5-10 Şubat tarihlerinde yapılıyor. Bu yılın onur konuğu Bademler Köy Tiyatrosu olurken, İzmir’den “davet edilmeyen tek köy tiyatrosu”nun Urla Balıklıova Köy Tiyatrosu olması tartışma yarattı. Prof. Dr. Semih Çelenk, “Seneye çağıracaktık” diyen Festival Koordinatörü Vedat Güzel’i yalanladı, “Kim karar veriyor?” diye sordu.

2. İzmir Köy Tiyatroları Festivali,  5-10 Şubat tarihlerinde Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde atölyeler, söyleşiler, film gösterimi ve oyunlarla seyircisiyle buluşacak. 5 Şubat 2024 Pazartesi günü 16.30’da İzBB Köy Tiyatroları Fotoğraf Sergisi açılışı ve 17.30’da “Ulamış Köy Tiyatrosu” belgesel gösterimi ardından film yönetmeni Berkay Taşkan söyleşisi var.  İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulamış Köy Tiyatrosu’nun “Yolda Buldum Kendimi” adlı oyunu, açılış gününde saat 20.00’de seyircisiyle buluşacak. Aynı gece İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatrolarının katılımcılarından Gülsüm Güldüren’in yazdığı “Muhtar Oyu’nu” adlı oyun sahne alacak. Türkiye’nin ilk köy tiyatrosu olma sıfatıyla İzmir’in gurur kaynağı olan ve bu yıl 90. yaşını kutlayan Urla Bademler Köy Tiyatrosu festivalin onur konuğu olacak. İzmirliler festival kapsamında oyuncu Doğa Rutkay’ın da katılacağı “Köyde Yaşam ve Sanat” temalı söyleşide; İzmir Köy Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer, Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği adına Prof. Dr. Kemal Kocabaş ve antropolog Prof. Dr. Emine Onaran İncirlioğlu’nu dinleme fırsatı bulacak.  Festivalin seminer bölümünde İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Vedat Murat Güzel’in sunumuyla “Sürdürülebilir Tiyatro; İzBB Köy Tiyatroları” temalı sunum izlenebilecek. Festival kapsamında 6 gün boyunca İzBB Köy Tiyatroları’ndan 9 ekip ve onur konuğu Bademler Köy Tiyatrosu sırayla her akşam ücretsiz sahne alacak. Oyunlar Kültürpark İzmir Sanat Merkezi’nde İzmirlilerle buluşacak.

Prof. Dr. Semih Çelenk

BALIKLIOVA’DAN İTİRAZ VAR:
ÇAĞRILMAYAN TEK KÖY TİYATROSUYUZ!

Bu arada İzmir’in köklü köy tiyatrosu Urla Balıklıova Köy Tiyatrosu’ndan festivale itiraz geldi. Prof. Dr. Semih Çelenk, sosyal medya hesabında önce “Köyde oturmuş balıklıova köy tiyatrosu belgeselini izlerken İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. İzmir Köy Tiyatroları Festivali’ne alınmayan İzmir’deki tek köy tiyatrosu olduğumuzu gördük. Ne tesadüf geçen yılki festivale de çağrılmamıştık… Var mı özel bir nedeni İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı?” diye sordu.

FESTİVALDEN YANIT: SENEYE ÇAĞIRACAKTIK

Yanıt Festival Koordinatörü Vedat Murat Güzel’den geldi. Güzel, farklı sosyal medya mecralarında yayınlanan yanıtında, önce Çelenk’e yönelik olarak “Değerli bir hocamızın çok yönlü çalışmalarından feyzaldığımızı ve takip ettiğimizi belirtmek isteriz” dedi, ardından İzBB çatısı altındaki İzmir Köy Tiyatroları’nın Bademler Köy Tiyatrosu ve Balıklıova Köy Tiyatrosu’nun başarılarından ilham alarak kurulduğunu yazdı. Güzel, ilk yıl festivalde Mersin Arslanköy Kadın Tiyatrosu’nun, 2.sinde de Bademler Köy Tiyatrosu’nun konuk olduğunu, gelecek yıl yapılacak üçüncü festivalde ise Balıklıova’nın Onur Konuğu olarak çağrılmasını planladıklarını belirtti. Güzel festivale sadece İzBB çatısı altındaki tiyatroların katıldığını, Bademler Köy Tiyatrosu’nun ise onur konuğu olarak çağrıldığını ifade etti.

Ayrıca Bakınız

ÇELENK: “BEN BELEDİYEYE SORDUM, KİM KARAR VERİYOR?”

Prof. Dr. Çelenk, İzBB Kültür Sanat Daire Başkanlığı’na sormasına rağmen yanıtın festival koordinatörü tarafından verilmesinin “olumlu” olduğunu belirtti: “Buradan da festivalin aslında İzBB’nin olmakla birlikte herhangi bir yere bağlı olmadığını, bir muhtariyeti olduğunu anlıyoruz. güzel.” Prof. Dr. Çelenk, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sevgili Vedat, sevgili Aysel karşılıklı sevgi saygımız baki kalmak kaydıyla, söyledikleriniz ne yazık ki doğru değil. Arslanköy Kadınlar Topluluğu’nun geldiği numarasız köy tiyatroları buluşması Aralık 2021’de yapılmış. 2022’de (büyük ihtimalle pandemi nedeniyle) bir buluşma kaydı bulamadım, ama şubat 2023’te yapılan 1. buluşmada Bademler Köy Tiyatrosu “Bir Delinin Hatıra Defteri” ile yer almış. bu yılki 2. buluşmada ise “Gitme Aklım Sende Kalır” adlı oyunları ile yer alacaklar. demek ki yapılan numaralı iki buluşmada da Bademler Köy Tiyatrosu yer almış. Söyledikleriniz bu bakımdan doğru değil. İzmir’de biri 90, biri 14 yaşında iki tiyatronun birini iki kez davet etmek, birini hiç davet etmemek dikkat çekici değil mi? Böyle bir tercih varsa benim de Kültür Sanat Daire Başkanlığı’na sorma hakkım var. Kim karar veriyor? Seçici kurul var mı? Programı siz mi yaptınız? Niye bizi iki senedir almıyorsunuz? Bunu sordum.”

Çelenk, “konunun aslında bu kadar basit olduğunu” belirterek, Balıklıova Köy Tiyatrosu’nun bundan sonra söz konusu festivale davet edilse de katılmayacağını vurguladı. Çelenk, açıklamasını Bademler Köy Tiyatrosu’na dair bir not ile bitirdi: “Bu arada yanlış anlaşılmayacağımı biliyorum ama belirteyim, Bademler Köy Tiyatrosu’nu öne sürülen argümanın doğru olmadığını kanıtlamak için örnek verdim. yoksa Bademler 10 festival gücündedir :))”

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik