Şuan Okunan
Moda Sahnesi’nde elektriksiz 4. gün: Oyun da var, destek de, köstek de!

Moda Sahnesi’nde elektriksiz 4. gün: Oyun da var, destek de, köstek de!

Moda Sahnesi’nde bugün elektriksiz dördüncü gün. İlk gün Perdesiz Oyuncular’ın “Diktat”, ikinci gün Tiyatro Dea’nın “Gabriel’in Düşü” ve üçüncü gün “TiyatroİN’in “Akciğer” oyunu ışıldaklar eşliğinde izleyici ile buluştu. Tiyatro toplulukları olumsuz koşullara ve elektriksiz sahne düzenine karşın oyunlarını aksatmadan sürdürüyor. Bugün de iki seans halinde Moda Sahnesi’nin “Suzy Storck” oyunu 16.00 ve 18.30’da izleyici ile buluşacak. Ayrıca, “12. Ev” oyunu 18.30’da fuayede izleyicilerle buluşacak.

KAÇAK ELEKTRİK İDDİASIYLA BASKIN

Bu arada, EnerjiSA ekipleri “kaçak elektrik” suçlamasıyla dün Moda Sahnesi’ne geldi. Oyunlarda kullanılan akülü ışıklar ve ışıldakları bahane ederek “kaçak elektrik kullanıldığı” iddiasıyla elektrik saatlerini kontrol eden ekipler, “kaçak kullanım olmadığını” tespit ederek Moda Sahnesi’nden ayrıldı.
Moda Sahnesi’nden yapılan açıklamada, “Bir oyundaki akülü ışığı görüp koşturan sanatsevici holdingler… suçumuz oyun oynamak. Anayasa’nın 64. maddesi ile koruma altına alınan sanattan bahsediyoruz, muasır medeniyet seviyesinin delili sayılan sanattan…” denildi.

KAMUSALLIK STATÜSÜ İSTENDİ

Açıklamada, “Tiyatronun ödeneklisi, ödeneksizi yoktur, kamusalı ticarisi vardır” denilerek, seyirciyi tiyatrodan uzaklaştıracak her türlü ayrımcılığa son verilmesi istendi. Moda Sahnesi, sorunların çözümü için acilen “özel tiyatrolara kamusallık statüsü” talep etti.

Ayrıca Bakınız

YENİ DUVAR RESMİ

Moda Sahnesi’nin hemen karşısındaki duvarda yer alan “Tiyatromuz Yaşasın” yazılı graffiti de sokak sanatçısı Adekan tarafından değiştirildi. Duvarda artık, yumruğun içinde elektriği tutan bir figür ve “Ödemiyoruz” yazısı ile birlikte küçük bir “Tiyatromuz Yaşasın” notu var.
Moda Sahnesi’ne destek ziyaretleri de devam ediyor. Kolektif İstanbul’dan müzisyenler tiyatroyu ziyaret ederek müzik performansı sergiledi. Altı Üstü Kabare de, gösterisi sırasında ışıkları bir süre kararttı ve “Moda Sahnesi’nin ışıkları tüm tiyatroların ışıklarıdır. Yaşasın tüm tiyatroların dayanışması” mesajı verdi.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik