Şuan Okunan
Sahnede 90’lar Sergisi Kapsamında Söyleşiler Devam Ediyor

Sahnede 90’lar Sergisi Kapsamında Söyleşiler Devam Ediyor

Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında 12 Şubat’a kadar devam eden sergisi Sahnede 90’lar kapsamında iki sanatçı konuşması gerçekleşecek. 18 Ocak Çarşamba günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da sanatçı Taner Ceylan ile tiyatrocu Murat İpekSahnede 90’lar kapsamında yeniden sunulan The Monte Carlo Style [Monte Carlo Stili] performansı üzerine söyleşecek.  21 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te ise sanatçı Moni Salim Özgilik, Ankara’dan New York’a uzanan sanat pratiği üzerine Salt’tan Sezin Romi ile söyleşecek. Açık Sinema’da gerçekleştirilecek sohbette, sanatçının Sahnede 90’lar sergisinde yer alan işlerinin yanı sıra Salt Araştırma’daki arşivinden hareketle, 1980’lerin sonundan 1990’ların ortasına üretimleri ve performansa yönelimi odağa alınacak.  

SÖYLEŞİ VE VİDEO

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Sahnede 90’lar sergisi, sahne ve performans kavramları etrafında Türkiye’nin 1990’lı yıllarından sanat üretimlerini bir araya getiriyor ve kültür tarihinden bir potpuri sunuyor. Çeşitli arşiv kaynaklarından derlenen seçkide, canlı performanslardan video kliplere ve televizyon programlarına kadar birçok çarpıcı iş de yer alıyor. Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında 12 Şubat’a kadar devam eden sergiye, dönemin sanat ortamına katkıda bulunmuş isimlerin katılımıyla gerçekleştirilen bir dizi etkinlik eşlik ediyor. 18 Ocak Çarşamba günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da sanatçı Taner Ceylan ile tiyatrocu Murat İpek, Sahnede 90’lar kapsamında yeniden sunulan The Monte Carlo Style [Monte Carlo Stili] performansı üzerine söyleşecek. Ceylan ve İpek’in, 9 Aralık 1995 akşamı gerçekleştirdikleri performansın arka planını anlatacakları söyleşide, genç bir ressamın 90’lardaki deneyimleri ve kendini ispat etme çabası dönemin sanat ortamı ve ruh hâliyle ilişkili olarak yorumlanacak. Salt’tan Amira Akbıyıkoğlu moderatörlüğündeki söyleşiyi takiben gecenin video dokümantasyonundan bir kesit gösterilecek.

21 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’te ise sanatçı Moni Salim Özgilik, Ankara’dan New York’a uzanan sanat pratiği üzerine Salt’tan Sezin Romi ile söyleşecek. Açık Sinema’da gerçekleştirilecek sohbette, sanatçının Sahnede 90’lar sergisinde yer alan işlerinin yanı sıra Salt Araştırma’daki arşivinden hareketle, 1980’lerin sonundan 1990’ların ortasına üretimleri ve performansa yönelimi odağa alınacak. Hacettepe Üniversitesi’nde jeoloji mühendisliğiyle başlayan lisans eğitimine Resim Bölümü’nde devam eden ve 1992’de New York’a taşınan Özgilik, çoğu Hacettepe Üniversitesi’nde jeoloji mühendisliğiyle başlayan lisans eğitimine Resim Bölümü’nde devam eden ve 1992’de New York’a taşınan Özgilik, çoğu zaman kamusal alanlara taşan ve katılım talep eden işlerinin mekân ve izleyiciyle olan ilişkisinden de bahsedecek.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik