Şuan Okunan
Sanatla iç içe bir Nisan ayı çocukları bekliyor

Sanatla iç içe bir Nisan ayı çocukları bekliyor

Arter, Nisan ayında da farklı yaş gruplarından katılımcılara yönelik çocuk atölyelerine devam ediyor. Arter binasında düzenlenen çocuk atölyeleri 12 Nisan’da “Açık Atölye”; 20 Nisan’da “Bakış Açını Değiştir”; 23 Nisan’da “Gez, Bak, Çiz”; 27 Nisan’da ise “Duygu Mimarları” başlıklarıyla gerçekleşecek. 

Her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına özen gösteren atölyeler, Arter Öğrenme Programı kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik olarak hem çevrimiçi hem de fiziksel ortamda düzenleniyor.

“AÇIK ATÖLYE”

Arter’in -1. katındaki Atölye alanında düzenlenecek “Açık Atölye” etkinliği, çocukları birlikte üretmeye, keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Arter Öğrenme Programı Ekibi’nin ücretsiz olarak gerçekleştireceği etkinlikte çocuklar, farklı üretim tekniklerini ve malzemeleri deneyimleyerek hayallerini yansıtan eserler üretecekler. 12-15 yaş grubuna yönelik “Açık Atölye” 12 Nisan 2024 Cuma günü saat 13:00’te ve 15:00’te düzenlenecek.

“BAKIŞ AÇINI DEĞİŞTİR”

“Bakış Açını Değiştir” atölyesi, 20 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 11:00’de Atölye’de, Arter Öğrenme Programı Ekibi’nin yürütücülüğünde gerçekleşecek. 6–9 yaş aralığındaki çocuklara yönelik atölye çalışması, katılımcıları Nuri Kuzucan’ın Plan II (2023) adlı eseri üzerinden mekân, ışık, plan ve mesafe kavramlarını anlamaya ve eserin Arter binasıyla kurduğu ilişkiyi keşfetmeye çağırıyor. Eser üzerine sohbet eden katılımcılar, ardından sanatçının kullandığı malzemelerden esinle yer değiştirdikçe farklı şekillere giren bir yapı modeli tasarlayacaklar. Bakış açılarını değiştirerek yeni görme biçimleri keşfedecekler.

“GEZ, BAK, ÇİZ”

“Gez, Bak, Çiz” atölyesi, farklı yaş aralığındaki çocukları Arter’in güncel sergilerini keşfetmeye çağırıyor. Arter’in rehber ekibi eşliğinde gerçekleştirilecek sergi turuyla başlayan buluşmalarda, çocuklar sergilenen yapıtlar üzerine sohbet edecekler ve bu yapıtlardan yola çıkarak kendi çizimlerini üretecekler. “Gez, Bak, Çiz” atölyesi 23 Nisan 2024 Salı günü 6–9 yaş grubu için saat 13:00’te; 7–11 yaş grubu içinse 15:00’te gerçekleşecek.

Ayrıca Bakınız

“DUYGU MİMARLARI”

“Duygu Mimarları” atölyesi ise 7–11 yaş aralığındaki çocuklar için 27 Nisan 2024 Cumartesi günü saat 11:00’de Atölye alanında gerçekleştirilecek. Oyun temelli projeler yaratmaya odaklanan OyunMu ekibinin yürütücülüğünde gerçekleşecek atölye, Arter’in 2010’dan bugüne uzanan serüveninden ilham alarak, katılımcıları duyguların mekânla ilişkisini keşfetmeye davet ediyor. Çocuklar, önce Arter’in İstiklal Caddesi’nde bulunan eski binasından Dolapdere’deki güncel binasına uzanan hikâyesini dinleyecekler. Ardından binada kısa bir gezinti yapacak ve duygularını kullanarak Arter binasının maketini çeşitli malzemelerle yeniden tasarlayacaklar.

Katılımın kontenjanla sınırlı olduğu atölyelerin biletleri Arter binasının giriş katındaki bilet gişesinden ve Biletix üzerinden temin edilebilir. Atölyelere katılan çocukların birer yetişkin eşlikçisi ise, etkinlik gününde Arter sergilerini ücretsiz ziyaret edebilir; 13:00 ve 15:00‘te düzenlenen rehberli turlar için gişeden bilet satın alabilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik