Şuan Okunan
Tiyatro Pera, Turgenyev’in “Babalar ve Oğullar”ını sahneliyor

Tiyatro Pera, Turgenyev’in “Babalar ve Oğullar”ını sahneliyor

İvan Sergeyeviç Turgenyev’in yazdığı “Babalar ve Oğullar” romanını Nesrin Kazankaya çevirip, uyarladı ve yönetti. Oyunun dramaturgisini Şafak Eruyar, dekor ve kostümünü Cemre Bulak, video tasarımını İklim Üskent, ışığını Önder Ay yaptı. Ekim ayında prömiyer yapacak olan oyunda görev alan sanatçılar: Murat Göksu, Barış Yalçınsoy, Barış Çakmak, Bahar Karaoğlu, Mustafa Sevim, Burçin Özkaya, Beyza Baş, Ahmet Taşdemir.

Oyun Hakkında:

Arkadiy, okul arkadaşı Bazarov ile birlikte yaz tatili için baba evine döner. Baba, evin genç hizmetçisiyle birliktedir, üstelik ondan bir de çocuğu olmuştur. Nihilist düşünceyi benimseyen gençler, liberal görüşe sahip baba ve amcayla çatışırlar. Değişen Rusya’nın genç dinamikleri olan oğullar, var olan düzeni reddedip, toplumu, bilimi, gelenekleri sorgularlar; sanata ve aşka inanmazlar. Tek amaçları düzeni yıkıp, dünyayı yeniden oluşturmaktır. Arkadiy hedefini var olan koşullardan geliştirmeye çalışırken, Bazarov çevresiyle radikal bir çatışmaya girer. Aşkı reddetmelerine rağmen, her ikisi de tutkulu ilişkilerin pençesine düşerler. Çatışmalar, durgun taşra yaşamında, gizli aşklar, kıskançlıklar, inkar edilen özlemler içinde kaybolup gidecek; tüm karakterlere hiç düşünmedikleri bir son getirecektir.

Oyun, baba ve oğul karakterleri üzerinden dile gelen toplumdaki kuşak çatışmasıyla, Rusya’da yeni bir dönemin başlamakta olduğu haberini vermektedir. 19. yy Rusya’sında yükselen liberal ve nihilist akımlar arasındaki kültürel hizipçilik konu edilir. Her iki akım da batı kökenli sosyal arayış içindedir. Düzen karşıtı nihilist gençler bir bakıma ilk Bolşevikleri temsil ederler.

Günümüz dünyasına keskin göndermeleri olan bu çatışmalar ülkemizgündeminde de yoğun bir biçimde yer almakta. İdealizmin pragmatizmle, uzlaşmacılıkla harmanlandığı bir düzende insanlığı nasıl bir gelecek bekliyor? 

Yeni bir gelecek için değişimden yana olanlarla, eskiyi savunan tutucular arasındaki çatışma nasıl bir evrim geçirecek? Kutsal aile kavramını, gelenekleri, insan ilişkilerini eleştirel ele almak cesareti, nasıl bir bedel ödetir?

Oyun, zamansız bir düzlemde, dramatik yapının video görselleriyle bütünleştiği bir yorumla sahnelenmekte. Bir platoya dönüştürülen sahnede seyirci de oyunun bir parçası olarak yerini alacak.  (Tiyatro… Tiyatro… Dergisi)

Ayrıca Bakınız

Tiyatro Pera 2022 Ekim Ayı Oyun Programı

21 Ekim Cuma Saat 20.30 Babalar ve Oğullar
22 Ekim Cumartesi Saat 20.30 Babalar ve Oğullar
23 Ekim Pazar Saat 18.30 Babalar ve Oğullar

26 Ekim Çarşamba Saat 20.30 Babalar ve Oğullar
28 Ekim Cuma Saat 20.30 Babalar ve Oğullar
29 Ekim Cumartesi Saat 20.30 Babalar ve Oğullar
30 Ekim Pazar Saat 18.30 Babalar ve Oğullar

Tam Bilet:200 TL
İndirimli: 100 TL
Gişe Tel: 0 554 539 70 27
Adres: Abide-i Hürriyet Caddesi No: 211 C Blok Tiyatro Pera BlackOut Şişli
Oyun süresince seyircilerimize ücretsiz otopark hizmeti verilmektedir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik