Şuan Okunan
Tiyatrolar soruyor: Destekten kimler yararlandı, kriter nedir?

Tiyatrolar soruyor: Destekten kimler yararlandı, kriter nedir?

27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle özel tiyatrolara verilen turne desteği Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları’nın tavrı nedeniyle krize dönüştü. Oyun ve topluluk listesi açıklanmıyor, “hak kazananların tek tek arandığı” bilgisi geliyor. Tiyatrocular ve tiyatro örgütleri tepki gösteriyor, şeffaflık talep ediyor.

Geçtiğimiz yıllardaki uygulamalarda hak kazanan tiyatroların liste halinde açıklandığını ve kimlerin hangi illerde oynayacağının bilindiğini ifade eden tiyatro sanatçıları, şu an durumu oldukça “şaibeli” bulduklarını ifade ediyor. Oyuncu Mehmet Şerif Tozlu sosyal medyadan “Bir kaç tiyatrocu arkadaşımdan Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları’nın ortak projesine katılacak tiyatroların isimlerinin açıklanmayacağı, listelenmeyeceği bilgisini aldığını” açıkladı ve şu değerlendirmeyi yaptı: “Mesela kaç tane ekibin yer aldığını, toplamda bu iş için ne kadarlık bütçe ayrıldığını, hangi illerde oyunların oynanacağı gibi bilgilere sahip olsak çok iyi olmaz mıydı? Hep beraber zor dönemlerden geçiyoruz, bir çoğumuz imkansızlıktan bir çoğumuz da başka sebeplerden dolayı mesleğimizi yapamıyoruz. Bu şaibeli kararın arkasında yatan sebebi çok merak ediyorum.”

DT’YE BAŞVURU YAPILDI, SONUÇ BEKLENİYOR

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi konuyla ilgili olarak, “bilgilendirmelerin henüz telefonla, tek tek aranarak yapıldığı” bilgisini paylaştı ve Devlet Tiyatroları’ndan bilgilerin liste halinde açıklanması için talepte bulunduklarını, “sonucu beklediklerini” açıkladı. İnisiyatif, şu bilgiyi paylaştı: “27 Mart Dünya Tiyatro Günü sebebiyle Devlet Tiyatroları tarafında yapılacak olan festivale seçilen oyun listesinin yayınlanması ile ilgili yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda en kısa sürede bir açıklama yapılmasını bekliyoruz.”

KEMAL AYDOĞAN: GİZLENİYORSA İLTİMAS, KAYIRMA VARDIR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın siyasi saiklerle destekten mahrum bıraktığı Moda Sahnesi’nden Yönetmen Kemal Aydoğan uygulamaya tepki gösterdi. “Bir kültür bakanlığı düşünelim ki bilgiyi muhataplarından saklasın! Kamusal bütçeli işler herkesin gözü önünde olur, gizlisi, saklısı olmaz. Gizleniyorsa torpil, iltimas, kayırma vardır. Kültür bakanlığı uzun zamandır sanat değerlendirmiyor ‘ideoloji’ değerlendiriyor” yorumunu yaptı. Kemal Aydoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na şu soruları sordu: “Hangi tiyatrolar var? Hangi sanatsal kriterlere göre seçildiler? Tiyatrolarla hangi maddi koşullarda anlaşma yapılacak, tiyatrolar kaç TL alacak?”

TİYATRO KOOPERATİFİ: ŞEFFAF BİÇİMDE AÇIKLAYIN!

27 Mart Dünya Tiyatro Günü vesilesiyle özel tiyatrolara verilen turne desteği hakkında açıklama yapan Tiyatro Kooperatifi de, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Devlet Tiyatroları’na konuyla ilgili sorular yönelttiklerini ve konunun takipçisi olacaklarını duyurdu. Tiyatro Kooperatifi sonuçların DT’nin sitesinden şeffaf biçimde açıklanmasını talep etti ve şu soruları sordu:

  • Bu destekten hangi tiyatrolar yararlandı?
  • Seçim kriteriniz nedir?
  • Destekten yararlanmayan tiyatrolar, seçim kriterlerinizden hangisini karşılamıyordu?
  • Olumsuz değerlendirilen tiyatrolara ne zaman resmi bilgi vermeyi planlıyorsunuz?

Ayrıca Bakınız

DT’DEN AÇIKLAMA: 133 OYUN SAHNELENECEK

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, tiyatrocular ve tiyatro kurumlarından gelen tepkiler üzerine bir açıklama yaptı ve özel tiyatroların 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde toplam 133 oyun sahneleyeceğini duyurdu. Türkiye genelinde seyirciyle buluşacak oyunlar içerisinde 46 çocuk oyununun yer aldığını ifade eden DT, şu bilgileri verdi: “Eserler, 27-28 Mart tarihlerinde Devlet Tiyatroları ile kültür merkezleri ve belediyelere ait sahnelerde seyirciyle buluşturulacak. Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinden etkilenen şehirlerdeki çadır ve konteyner kentlerde ise özellikle çocuklar için geleneksel ve kukla tiyatrosu gösterileri düzenlenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sanatseverleri tiyatroyla buluştururken depremzedelere az da olsa moral desteği sağlamayı hedefliyor. ” Devlet Tiyatroları, oyun takvimi ile ilgili bir program dosyasını da açıklamasına ekledi.

Detaylı programı görmek için tıklayın

Devlet Tiyatroları’nın açıklamasında seçilen tiyatro toplulukları ve oyun takvimi yer alırken, Tiyatro Kooperatifi’nin diğer iki sorusuna dair herhangi bir bilgiye yer verilmedi. Tiyatro sanatçıları tarafından da dile getirilen şu iki soru yanıtsız kaldı.

  • Seçim kriteriniz nedir?
  • Destekten yararlanmayan tiyatrolar, seçim kriterlerinizden hangisini karşılamıyordu?

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik