Şuan Okunan
TMMOB İzmir: Forbes Köşkü büyük tehlike altında

TMMOB İzmir: Forbes Köşkü büyük tehlike altında

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri, kent belleğinde önemli bir yeri olan Forbes Köşkü’nün kaderine terk edilmesinin kabul edilemeyeceğini belirterek, restorasyon işlemlerinin tamamlanmasını, yapının tahrip olmasını engelleyecek şekilde gerekli denetimlerin yapılmasını istedi.

İzmir’in Buca ilçesinde bulunan ve kentin tarihi yapılarından biri olan Forbes Köşkü tahrip olmasına ilişkin TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubeleri yazılı açıklama yayımladı.

Buca’da Levanten Forbes Ailesi tarafından 1908 yılında yaptırılan, geçirdiği yangın sonrası 1910 yılında tekrar inşa edilen Forbes Köşkü’nün dönemin sosyal ve kültürel yapısına, mimari değerlerine ve kent tarihine dair önemli izlere sahip olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Kent mekânları kentlinin belleğinde yer edindiği ölçüde toplum ile mekân arasındaki bağ sağlanır. Bu sebepler ile kente dair sorumluluğu olan her kişi ve kurumun kent belleğini korumak ve yaşatmaktan sorumludur” denildi.

Ayrıca Bakınız

Açıklamada, 1979 yılında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenen, kamu mülkiyetindeki Forbes Köşkü’nün ödeneksizlik nedeniyle 23 yıldır restorasyon sürecinin tamamlanamadı hatırlatılarak şu ifadelere yer verdi; “Forbes Köşkü’ndeki restorasyon işlemlerini tamamlayarak halkın kullanımına sunması, yapının tahrip olmasını engelleyecek şekilde gerekli denetimlerin yapılması, güvenlik önlemlerinin alınması ve zarar verenler hakkında gerekli cezai işlemlerin uygulanması için göreve davet ediyoruz.” (EVRENSEL)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik