Şuan Okunan
Uluslararası Mitoloji Film Festivali İzmir’de başlıyor

Uluslararası Mitoloji Film Festivali İzmir’de başlıyor

İnsanlığın ortak hikayesi lona mitoloji ile tüm sanat dallarına dokunan ve gençleri hedefleyen Uluslararası Mitoloji Film Festivali, 21-22-23 Aralık tarihlerinde yapılıyor. Festivalin amacını, özellikle Türk mitolojisinin, hikaye anlatma geleneğinin zenginliğine dikkat çekmek ve bu alandaki sinema üretimlerini arttırmak olarak açıklayan Festival Direktörü Gülşah Elikbank, ilk yıllarında olmalarına rağmen oldukça ilgi ve destek gördüklerini, bu durumun da festivali daha genişletmek için kendilerine heyecan verdiğinin altını çizdi. Mitoloji deyince Ege’nin yerinin tartışılmaz olduğunu vurgulayan Elikbank, festivale bu nedenle ilk olarak İzmir’de başladıklarını söyledi.

21 Aralık 17.00 tarihinde İzmir Cumhuriyet Eğitim Müzesinde basın lansmanı gerçekleştirilecek festivaldeki tüm film ve paneller herkese açık ve ücretsiz olacak. Festivalin Danışma Kurulunda, Ferzan Özpetek, Derviş Zaim, Onur Saylak ve Başak Köklükaya gibi önemli isimler bulunuyor. Artistik direktör olarak sinemaseverlerin aşina olduğu bir isim Kerem Akça göze çarpıyor.

Festival programında, 21 Aralık 15.00’da Yaşar Üniversitesinde Mitolojide Güzellik ve İyilik kavramlarını Doç.Dr. Yasemin Polat anlatırken ardından Güzel ve Çirkin filmi gösterilecek. 22 Aralık saat 15.00’da Yaşar Üniversitesinde Doç.Dr. Pınar Fedakar ve yazar Gülşah Elikbank, Türk Mitolojisi başlığında, Doç.Dr. Seçkin Sarpkaya ise Sinema ve Dizilerde Mitoloji adlı bir panel gerçekleştirecek. Panellerin ardından Yerdeniz Öyküleri filmi gösterilecek. Karabağlar Belediyesi Yıldız Kenter Kültür Merkezinde 22 ve 23 Aralık tarihlerinde ise gün boyu film gösterimleri sürecek. 23 Aralık 19.00’da Yıldız Kenter Kültür Merkezinde, genç yetenek Zeynep Duru Güleç’ten arp dinletisinin ve Prof. Dr. Akın Ersoy’un İzmir Mitolojisi sunumunun eşlik edeceği ödül töreni gerçekleşecek. Ödül gecesini ise ünlü oyuncu Önder Atakanlı sunacak.

Ayrıca Bakınız

Sinema Genel Müdürlüğünce desteklenen Uluslararası Mitoloji Film Festivali’nin diğer destekçileri arasında; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ve Konak Belediyesi ile Yaşar Üniversitesi ve Ozza Medya, UKEB Okulları var. NouvArt ise festivalin medya partnerliğini yürütüyor.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik