Şuan Okunan
Toplumsal Gazetesi Sessizliğini Bozdu: Yeniden Yayın Hayatına Başladı

Toplumsal Gazetesi Sessizliğini Bozdu: Yeniden Yayın Hayatına Başladı

Toplumsal gazetesi, 11 yıllık yayın hayatının ardından 14 Ağustos’ta yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve yazarlarına yönelik saldırılar nedeniyle yayınlarına ara vermek zorunda kalmıştı. Gazete, “Kemalist değerlere ve Atatürk ilkelerine bağlılığı, Diyanet İşleri’ne ve tarikatlara karşı eleştirel tutumu, laik ve demokratik sosyal devlet ilkesini savunması nedeniyle hedef haline geldiğini” duyurmuştu.

“Vatan, Emek, Hürriyet” sloganı doğrultusunda yayın yapan Toplumsal, “muhalif kanat içinden de destek görmekte zorlandığını” açıklamış, özellikle “Beşiktaş Belediyesi’nin medya işleriyle ilgili yönetiminin gazetenin maddi zorluklar yaşamasına neden olduğunu” öne sürdürmüştü.

Gazetenin yazarlarından Rıza Zelyut, Türkiye’nin iki ana kümeye bölünen ve gerçeklikten kopan medya dünyasında, Toplumsal gibi gazetelere olan ihtiyacı dile getirerek, okurlardan Toplumsal’a destek olmalarını istemişti. Gazetenin yayınevi tarafından basılan kitapların satın alınarak öğrencilere ve komşulara hediye edilmesi, böylece Türkiye’de siyasi gruplara yaslanmadan da yayıncılık yapılabileceğinin kanıtlanması hedeflenmişti. Yazar, kendi kitaplarının telif ücretlerini Toplumsal Gazetesi’ne bağışlamıştı ve okurları, Toplumsal’ın kısılan sesini açmaya ve Türkiye’de diyalog kültürünü güçlendirmeye davet etmişti.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik