Şuan Okunan
Tuncel Kurtiz’in İzinde Bir Tören: Şeyh Bedreddin Destanı

Tuncel Kurtiz’in İzinde Bir Tören: Şeyh Bedreddin Destanı

Usta oyuncu Tuncel Kurtiz’in 1992 yılında “Günümüz için bir ayin” üst başlığıyla sahnelediği eseri; 30 yıl sonra İLKAY AKDAĞLI, türküler, semahlar, ağıtlar, klasik ve özgün ezgillerle harmanlayıp yeniden yorumluyor. Müzikal bir gösteri formundaki oyun, “yarin yanağından gayrı, her şeyde, her yerde, hep beraber diyebilmek” felsefesiyle hafızamızda yer eden Şeyh Bedreddin’in başlattığı halk isyanı konu alıyor.

Devlet Tiyatrosu oyuncusu İlkay Akdağlı tarafından türküler, semahlar, ağıtlar, klasik ve özgün ezgilerle harmanlayarak, müzikal bir gösteri formunda yeniden yorumlanan oyun, prömiyerini 17 Kasım tarihinde yaptı. “Tuncel Kurtiz’in İzinde Günümüz İçin Bir Tören” üst başlığı ile önce Kozyatağı ardından da Kartal’da, İstanbul seyirci ile buluşan oyun, gösterimlerine aralıksız olarak devam edecek.

İSTANBUL, BURSA VE ANKARA’DA İZLENEBİLECEK

Ayrıca Bakınız

“Canım Tiyatro” 4 Aralık Pazar günü Devlet Tiyatrosu Mecidiyeköy Büyük Sahne’de ve 11 Aralık Pazar günü Devlet Tiyatrosu Üsküdar Tekel Sahnesi’nde matine ve suare oyunları ile 4 temsil gerçekleştirecek. Oyunda; çello-vokalde Sevgi Güleç, bağlama-vokalde Nur Öngün ve bendir-vokalde Hakan Sivlim görev alıyorlar. Oyuncu İlkay Akdağlı, “Ustam Tuncel Kurtiz’den aldığım nefesle, hayalini kurduğum yolculuğumuza başlıyoruz. ‘Yârin yanağından gayrı paylaşmak için her şeyi’ cümlesi ile çıktığımız bu yol, İstanbul’dan sonra Anadolu’ya uzanacak. Önce Bursa ardından da Ankara ve İzmir’de dostlarla ve yol arkadaşlarımızla buluşmaya geliyoruz. Tüm sanatseverleri oyunumuza bekliyoruz” diyor.  Şeyh Bedreddin Destanı 2 Aralık’ta Bursa DT Ahmet Vefik Paşa Sahnesi’nde, 19 Aralık’ta Ankara DT Akün Sahnesi’nde ve 25 Aralık’ta İzmir DT Konak Sahnesi’nde seyircisi ile buluşacak.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik