Şuan Okunan
Bakanlık 27 Mart’ta Özel Tiyatrolara Sahne Tahsis Ediyor

Bakanlık 27 Mart’ta Özel Tiyatrolara Sahne Tahsis Ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile 27 Mart’ta kendisine bağlı sahneleri özel tiyatrolara açma kararı aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, “27 Mart Dünya Tiyatro Günü, Bakanlığımızca alınan karar doğrultusunda, 27-28 Mart 2023 tarihlerinde, oyunlarını ülke çapında Bakanlığımıza bağlı Devlet Tiyatroları Sahneleri ve İl Kültür Müdürlüğü Kültür Merkezi Sahnelerinde özel tiyatrolara ücretsiz tahsis edilmesi planlanmıştır. Bakanlığımızca seçilen oyunlarda; Bakanlığımızın yönlendireceği illerimizde sahnelemek isteyen özel tiyatrolara maddi destek sağlayacaktır.” denildi.

BAŞVURULAR BAŞLADI

5 Ocak’a başlayan başvuru süreci 30 Ocak’a kadar devam edecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı istenen belge ve bilgilerin (Başvuru Formu, Başvuru sahibinin tüzel kişilik adına yetkili olduğuna dair imza sirküsü, Oyunun konusu (en fazla 1 A4), Oyunun metni, Oyun video kaydı-flash bellek) Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne iletilmesini istiyor. Başvuru yapabilmek için “Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün kayıt sisteminde kayıtlı olmak” şartı getiriliyor ve “herhangi bir eksik veya hatalı belge olması durumunda başvurunun değerlendirmeye alınamayacağı” ifade ediliyor.

YARDIM ALMAMIŞ OLMALI

Proje kapsamında, tahsis edilen sahnede 2 oyun oynanacağı, tahsis edilen sahne için gerekli ulaşım, konaklama, nakliye vb. tüm hususların başvuru sahibinin sorumluluğunda olduğu belirtilen açıklamada, oyunun bilet satışlarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacağı da belirtiliyor. Son olarak başvuru yapılacak projenin 2022-2023 sanat sezonu için Bakanlıktan yardım almamış olması gerektiği de hatırlatılıyor.

Ayrıca Bakınız

Başvuru Formu için tıklayınız.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik