Şuan Okunan
PTT Kargo’dan dergi ve kitap yayıncılığına öldürücü darbe!

PTT Kargo’dan dergi ve kitap yayıncılığına öldürücü darbe!

Pandemi ve ardından gelen ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiren yayıncılık dünyası, PTT Kargo’nun fahiş zammından sonra özellikle edebiyat dergiciliğinin geleceği için kaygılı. Bir adet kitap veya dergi için 5 TL olan kargo ücretinin 20,75 TL’ye yükselmesi yayıncıları zora soktu.

Samsun’un Bafra ilçesinde yıllardır Edebiyat Gündemi adlı bir dergi çıkaran ve abonelerine PTT aracılığı ile ulaşan Celal Karaca, ANKA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “PTT’nin yeni fiyat uygulaması dergilerin okura ulaşmasına dolayısıyla yaşayan edebiyatımıza büyük bir darbedir. Kamu taşımacılığı yapan PTT Kargo’nun taşıma ücretini makul çizgiye çekmediği sürece yayıncılık, özellikle de ‘dergi yayıncılığı’ çıkmaza girecek, sonunda kapanacaklar.”

Bir derginin kargo ücretinin 5 liradan 21 liraya çıkmasıyla sırtlarına müthiş bir yük bindiğini anlatan Celal Karaca, “5 liraya giden bir dergi 21 lira oldu. Biz kamusal anlamda hizmet veren bir kargo şirketinin bu kadar zam yapmasını gerçekten yadırgadık. Bu gidişle eğer PTT Kargo bu zammı makul bir fiyata çekmezse, gerçekten yayıncılık için büyük felaket olacak. Sadece dergicilik için değil, kitap yayıncıları içinde büyük sorun yaratacak. Özetle sıkıntıyı edebiyat dergileri çekiyor ama yani dergilerin yüzde 90’ı kapanma aşamasına gelecek” diye konuştu.

“KÜLTÜR HAYATIMIZA BÜYÜK DARBE”

Kanon 2010 dergisinden şair Kaan Eminoğlu da zamlara tepki gösterdi, “PTT Kargo’nun kitap ve dergilere uyguladığı ücret tarifesinde değişikliğe gitmesi kültür hayatımıza büyük bir darbe vurmuştur. Zaten zorda olan yayıncılık sektörünü daha da zor duruma sokan bu tarife değişikliğinin iptal edilmesi kültür dünyamız için hayati bir zorunluluktur” dedi. Tüm yazar, şair, yayıncı, dergici, kültür emekçisi, siyasetçi ve bürokratları birlik olmaya davet eden Eminoğlu, “Birlik olursak eğer PTT Kargo bu kararını gözden geçirerek tarife değişikliği kararını iptal edecektir” diye konuştu.

Ayrıca Bakınız

 

 


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik