Şuan Okunan
Sinemacılardan Çağrı: Tarihe Vahim bir sansür vakası olarak geçecek hatadan dönün!

Sinemacılardan Çağrı: Tarihe Vahim bir sansür vakası olarak geçecek hatadan dönün!

Çok sayıda sinemacı, ortak bir metin kaleme alarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Emin Alper’in “Kurak Günler” filmine verilen çekim desteğini geri istemesine tepki gösterdi. Çok sayıda yönetmen, oyuncu, senarist ve yapımcının imza attığı açıklamada yetkililere “Sinema tarihine vahim bir sansür vakası olarak geçecek bu hatadan dönmeleri” için çağrı yapıldı. Açıklamada sinema desteklerinin sistematik biçimde yaralandığı ve sinema fonunun meşruiyetinin zedelendiği de ifade edildi.

Çok sayıda imzacının paylaştığı açıklama şu şekilde: “2022 yılında, dünya galasını Cannes Film Festivali’nde yaparak ülkemizi ulusal ve uluslararası festivallerde başarıyla temsil eden ve ödüller kazanan Emin Alper’in yönetmenliğini yaptığı “Kurak Günler” filmine Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından verilen yapım desteğinin, Destekleme Kurulu kararı olmaksızın Bakanlık kararıyla, geri istendiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu, sinema tarihimizde kara bir leke olarak yer edecek bir sansür vakasıdır. Bu kararla birlikte 2004 yılında başlayan sistematik sinema destekleri ve oluşturulan destekleme sistemi büyük bir yara almış, sinema fonunun meşruiyeti zedelenmiştir.

Satılan sinema biletlerinden elde edilen gelirlerle oluşturulan ulusal bir sinema fonunun bürokratlarının ve memurlarının uluslararası teamüllere aykırı bu kararı alma yetkisi olamaz. Son Destekleme Kurulu toplantısında ‘Kurak Günler’ ile ilgili böyle bir kararın alınamayacağının anlaşılması üzerine Sinema Genel Müdürlüğü konuyu gündemden çıkararak Destekleme Kurulu’nu tamamen devre dışı bırakmıştır.

Bakanlık tarafından verilen bu kararın öncelikle anayasamızın ifade ve düşünce özgürlüğünü güvence altına alan 26. maddesine ve sanat eserleriyle sanatçının devlet tarafından desteklenmesine dair 64. maddesine aykırı olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bakanlığın, tamamlanmış ve başarılı olmuş bir filmden desteğini geri isteme kararı, siyasal baskılardan tümüyle bağımsız özerk bir ‘Ulusal Sinema Merkezi’nin’ kurulması ve sinema sektörü bileşenleri tarafından yönetilen bir destekleme fonunun oluşturulması konusundaki aciliyeti bir kez daha gündeme getirmiştir.

Ayrıca Bakınız

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün mevcut yönetimini sinema tarihimize vahim bir sansür vakasıyla geçmelerine neden olacak bu hatadan dönmeye ve verilen kararı iptal etmeye çağırıyoruz. Ayrıca tüm sektör bileşenlerini siyasetten uzak özerk bir destekleme sisteminin kurulması için göreve çağırıyoruz.”


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik