Şuan Okunan
Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: ‘Birimiz Hepimiz-Hepimiz Birimiz’

Şubadap Çocuk’tan yeni albüm: ‘Birimiz Hepimiz-Hepimiz Birimiz’

‘Çekirdeksiz Domates’, ‘Fasa Fiso’, ‘Özgürlük’ gibi şarkılarıyla çocukların kulaklarında ve dillerinde yer edinen Şubadap Çocuk, yeni albümünü yayınladığını duyurdu. ‘Birimiz Hepimiz-Hepimiz Birimiz’ isimli 5 şarkılık albüm, Şubadap Çocuk ekibinin çalışmalarına başladığı 2013 yılından bugüne yayınladığı yedinci albüm oldu.

Albümü öncelikli olarak yalnızca kendi web siteleri subadapcocuk.org’dan ve ŞubadApp isimli mobil uygulamalarından yayınlayan ekip, şarkıların 12 Mart’ttan itibaren tüm dijital platformlardan da dinlenebileceğini ifade etti.

‘AFETİN FELAKETE DÖNÜŞMESİNDEN EN ÇOK ÇOCUKLAR NASİBİNİ ALDI’

Şubadap Çocuk tarafından yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerde devletin değil ancak halkın seferberliğine dikkat çekilerek, felakete dönüşen afetten en çok çocukların etkilendiği ifade edildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu afetin felakete dönüşmesinden en çok da çocuklar nasibini aldı. Biz bir taraftan deprem bölgesindeki çocuklar için neler yapacağımıza dair çalışırken, bir yandan da, birkaç hafta önce tamamladığımız bu albümü, çocuklarla bağımızı sürdürmek ve topluma moral olmak için yayınlamak istedik. Bu şarkılar umarız ki çocukların oyunlarına eşlik eder, mutluluk olur, dostluk olur, neşe olur; dahası güvenle yaşanabilecek bir dünyaya dair umut olur, filiz olur, feyz olur. Bu albümdeki şarkıları da öncekilerde olduğu gibi, çocuklar ve yetişkinlerle birlikte üzerine uzun uzun düşünerek, fikirler alarak oluşturduk. Sonra davul, gitarlar, trompet, akordiyon, flüt, keman, klarnet, mandolin ve piyanonun sesleri Harmandalı Kültür Sanat Derneği’nde birlikte müzik çalıştığımız çocukların sesleriyle birlik oldu ve bu birliği anlatmak için bu albümün ismini de ‘Birimiz Hepimiz – Hepimiz Birimiz’ koyduk.”
Albümde yer alan şarkılar ve açıklamaları ise şöyle:

  • ‘Dünya’nın Doğum Günü’, dünyayı paylaşan herkesin sesleriyle katıldığı bir doğum günü kutlamasını anlatıyor.
  • ‘En İyisi Değil Bu Şarkı!’, her yerde yarışmaya sürüklenen çocukların ‘en iyisi’ olmaya dair itirazını konu alıyor.
  • ‘Okul Neresi?’, Hababam Sınıfı’ndan Mahmut Hoca’nın ünlü cümlesinden de aldığı güçle, öğrendiğimiz ve öğrettiğimiz her yere ‘okul’ adını vermek istiyor.
  • ‘Bir Şiir Yazdım’, şiirleri kağıda, duvara ve buluta yazıp, herkesle buluşturuyor.
  • ‘Çocuk Halayı’, çalgıların birbiriyle dans ettiği, çocukların da dinlerken birlikte dans edebileceği bir şarkı olarak birlik olmayı övüyor.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik