Şuan Okunan
Hatay Tiyatro Günleri: Birlikte iyileşmek mümkün!

Hatay Tiyatro Günleri: Birlikte iyileşmek mümkün!

Hatay Tiyatro Günleri olağanüstü koşullar nedeniyle 6 yılda 3. kez yapılabiliyor. Çukurova Bülten‘e konuşan Ortak Sahne kurucusu Mahmut Ünver şehirleri ayağa kaldırmanın sadece binalarla olmayacağını, kültür sanatı da hayata döndürmek gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: “Tiyatro hepimize iyi gelecek.”

“Tiyatro hepimize iyi gelecek” diyerek kamusal bir görev üstelenen Hatay’da Sanat girişimi ve Ortak Sahne 6. yılında 3. kez 3. Tiyatro Günleri’ni yapmaya hazırlanıyor. İlki 2019 yılında yapılan Hatay Tiyatro Günleri pandemi ve 6 Şubat Depremi gibi olağanüstü koşullarda varlığını sürdürdü ve kısıtlı olanaklara rağmen oyunları izleyici ile buluşturdu.

Hatay Tiyatro Günleri bu yıl depremde yaşamını yitiren Merve Kütükçü ve Barış Kütükçü anısına gerçekleşiyor.

6-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 3. Hatay Tiyatro Günleri, Hatay’da Sanat Girişimi ve Ortak Sahne tarafından hiçbir kurumdan destek almadan, tamamen bu inisiyatiflerin kendi imkanlarıyla hayata geçiriliyor. Bu yıl 90’dan fazla tiyatro oyuncusunun sahnede olacağı festivalde 5 ayrı oyun izleyicilerle buluşacak. Bölgede yaşanan depremin yaraları henüz sarılamadan ve etkileri devam ederken “iyileşmenin bir yolunun da sanattan ve yan yana durmaktan geçtiğini” düşünen tiyatro sanatçıları festivalde buluşuyor.

Tiyatro Günleri’nin ilk defa 2019 yılında gerçekleştiğini ve hemen ardından pandeminin başladığını hatırlatan Ünver, şu bilgileri veriyor: “Tiyatrolar kapatıldı festivaller yapılamadı. 2021 yazında ikincisini gerçekleştirebildik. Sonrasında pandemi etkileri sürüyordu, oyunlar yarı kapasite salonlarda oynanıyordu, bu nedenle üçüncüsünü gerçekleştiremedik. 2023 yılında 3. Hatay Tiyatro Günleri’nin planlarını yaparken 6 Şubat depremi ile sarsıldık. Ve bu yıl 6-9 Haziran arası üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz.”

DEVLET TİYATROLARI’NIN YAPMADIĞINI YAPIYORLAR

Bölgede yaşanan deprem sonrası tiyatro sezonu açılışını özellikle Kahramanmaraş’ta yapan Ortak Sahne’nin Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Ünver, “kamusal bir görev üstlendiklerini” vurguluyor. Sezon boyunca Hatay’da her hafta perde açtıklarını dile getiren Mahmut Ünver, Devlet Tiyatroları’ndan beklenen adımları bir özel tiyatro olarak gerçekleştirmeye çalıştıklarını ifade ederek, salonlar kiralayarak perde açtıklarını ve sezon boyunca “Tiyatro Hepimize İyi Gelecek” diyerek her hafta hiçbir destek almadan seyirciyle buluştuklarını söylüyor.

Hatay Tiyatro Günleri’ne hiçbir kurum destek olmamış ve ilk festivalin salon, tanıtım, ulaşım ve diğer tüm giderler Hatay’da Sanat ve Ortak Sahne tarafından karşılanmış. 2. Tiyatro Günleri’nde Akdeniz Bölge Tiyatro Kooperatifi’nin ortakları konuk olmuş. “Başlarken amacımız tiyatroların bir araya gelebileceği bir habitat yaratmak ve Hatay gibi köklü kültüre sahip bir şehrin adının sanatsal üretimlerle de duyulmasıydı” diyen Mahmut Ünver, diğer festivallerden farklı olarak Anadolu’dan ulusala seslenen tiyatrolara önceki verdiklerini vurguluyor.

“KÜLTÜR SANATI DA HAYATA DÖNDÜRMEMİZ LAZIM”

Ortak Sahne Genel Sanat Yönetmeni Mahmut Ünver, 3. Hatay Tiyatro Günleri’nin çok özel koşullarda yapıldığını hatırlatıyor:

“Çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Hatay’da çok büyük bir yıkım yaşandı. Anadolu’da tiyatro yapmak zaten fazlasıyla zorken, imkanlar daha da çok daraldı. Ancak inandığımız bir şey var. Şehirleri yeniden ayağa kaldırmak sadece binalarla olmayacak. Bizim kültür sanat hayatını da hayata döndürmemiz lazım.”

Mahmut Ünver toplumların yaşadığı büyük travmalarda sanatın bazen iyileştirici bir unsur bazen de harekete geçirici bir motivasyon olarak karşımıza çıktığını belirterek, sanatın üstlenebileceği rolü şöyle özetliyor:

“Bölgede yaşanan deprem sonrasında insanların tekrardan ayağa kalkabilmesi için sadece yemek içmek çalışmak gibi yaşamsal faaliyetler yeterli olmayacaktı. Yaşanan travmanın bıraktığı düşünce hayatın asla eskisi gibi olmayacağı yönündeydi. Hayatın devam ettiği mesajını vermek için en iyi yolun kültür sanat faaliyetleri olacağını düşündük, çünkü insan için yaşamak yeme içme ve barınmanın çok ötesinde bir eylem.”

Ayrıca Bakınız

Ortak Sahne bu amaçla “Tiyatro hepimize iyi gelecek” diyerek sezonu depremin merkezi Kahramanmaraş’ta açmış. Ardından da Hatay’da her hafta düzenli olarak oyunlar sahnelemişler. Çalışmaları arasında “askıda bilet” kampanyası yapıp, askıya bırakılan her bilet için kendilerinin de bir bilet bırakması var. Yüzlerce kişinin bu yolla ücretsiz oyun izleme imkanı bulduğunu anlatan Mahmut Ünver, depremi kendilerinin de yaşadığını hatırlatıyor: “Yaraları sarmak için sahneye çıkarken, kendi yaralarımızı da tiyatroyla sarmaya çalıştık. Bir arada olmak, yan yana durmak hepimize iyi geldi”

HATAY’DA SANAT VAKFA DÖNÜŞMEYİ HEDEFLİYOR

Ortak Sahne ile birlikte 3. Tiyatro Günleri’ni düzenleyen “Hatay’da Sanat” girişimi hakkında da bilgi veren Mahmut Ünver, hedeflerinin ileride bir kültür sanat vakfına dönüşmek olduğunu vurguluyor: “Amacımız Hatay’da sanat ekonomisi yaratmak. Kültür sanat alanında proje üretmeyi, üretilen projelere destek olmayı, sanat eğitimi alan gençlere burs imkanları sağlamayı amaçladık. Hatay’da sanat üretmek isteyen insanların tutunacakları bir imkan sunmak istedik. 2017’den bu yana çalışmaları sürdürüyoruz. Burs sağladığımız konservatuvar ögrencilerimiz oldu. Bunu daha da büyüterek devam etme arzusundayız.”

HATAY TİYATRO FESTİVALİ’NDE NELER VAR?

Hatay Tiyatro Festivali’nin bu yılki programı 6 Haziran Perşembe günü İskenderun Belediyesi Kültür Sarayı’nda “Şimdi Sevgili Olmaz” oyunuyla başlıyor.

Hemen ertesi gün 7 Haziran Cuma günü ise “Bana Mastikayı Çalsana” adlı oyun perde açacak. 8 Haziran Cumartesi günü Nazım Hikmet’in unutulmaz eseri “Kuvayı Milliye Destanı” izleyici ile buluşacak. 9 Haziran Pazar günü programında ise “Bahar Noktası” var. 3. Hatay Tiyatro Festivali’nin son oyunu ise 27 Haziran Cumartesi günü sahnelenecek olan “Karanlıkta Komedi”. Festival kapsamında ayrıca 3 de çocuk oyunu minik izleyicilerle buluşacak. Festival kapsamında sahnelenecek olan tiyatro oyunlarının biletlerine biletinial.com’dan ulaşılabiliyor.

Mahmut Ünver, son olarak Hatay’daki tiyatroseverlere şu çağrıyı yapıyor: “Birlikte iyileşmek mümkün, tiyatro hepimize iyi gelecek.” (Çukurova Bülten)


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik