Şuan Okunan
İBB Kültür Dairesi Başkanlığı Sahnelerini Deprem Bölgesindeki Tiyatrolara Açıyor!

İBB Kültür Dairesi Başkanlığı Sahnelerini Deprem Bölgesindeki Tiyatrolara Açıyor!

İBB Kültür Dairesi Başkanlığı, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde milyonlarca kişiyi etkileyen depremlerin ardından, Tiyatro Kooperatifi’nin önerisiyle, bölgedeki tiyatro topluluklarıyla bir dayanışma süreci başlattı. Bu dayanışma kapsamında İBB Kültür Dairesi Başkanlığı’na bağlı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü kapsayan 26 – 30 Mart tarihleri arasında İstanbul’daki oyunların yanı sıra Akdeniz Bölge Tiyatro Kooperatifi’yle birlikte depremden etkilenen illerdeki tiyatro ekiplerine de sahne veriyor.  İBB, depremden etkilenen illerin tiyatrolarına kültür merkezlerinin sahnelerini açıyor ve İstanbullulara ücretsiz olarak sunuyor. Yıl boyunca sürecek projede, bölgedeki tiyatrolar İBB sahnelerinde yer alacak.

Bu yılki Dünya Tiyatro Günü’nde, deprem bölgesindeki tiyatroların tekrar sahnelerde olabilmesi adına depremzede sanatçılar ve tiyatro çalışanlarıyla yürütülecek dayanışma kapsamında, 5 yetişkin 3 çocuk oyunu olmak üzere toplam 8 oyun sahnelenecek. Yıl boyunca sürecek destekler, bölgedeki tiyatro topluluklarını sanattan aldığı güçle yeniden ayağa kaldırmanın bir vesilesi olacak.

 Adana Gösteri Sanatları Merkezi “Canlanan Masallar”, Adana Gülse Tiyatro “Vikingler Yıldız Taşı Kolyesi”, Osmaniye Pano Kids/Tiyatro Mavra “Bugün Ne Anlatsam” adlı çocuk oyunlarını ve Adana Ekol Casting “Eyvah Babam Kapıda”, Hatay Ortak Sahne “Halktan Biri”, Adana Reverans Sanat “Üç Kadın ve Bir Kavanoz Kül”, Tarsus Şehir Tiyatrosu “Duvar”, Hatay Nar Sahne “Bağ” adlı yetişkin oyunlarını İBB kültür merkezlerinde ücretsiz olarak sahneleyecek.

Ayrıca Bakınız

Oyun programına İBB Kültür Sanat sosyal medya hesapları ve www.kultursanat.istanbul adresinden ulaşılabilir.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik