Şuan Okunan
Umuda kanat çırpanların hikâyesi…

Umuda kanat çırpanların hikâyesi…

Eğitimci, yazar Mehmet Ali Öksüz, ilk romanı “Turna Teleği”nde, bilinmez bir coğrafyada var olmaya çalışan bir gencin masalsı hikâyesini anlatıyor. Hayatın kötü sürprizlerine ve zorlu kışın götürdüklerine, doğanın ve sözcüklerin tılsımıyla tutunmayı başaran çocuğun umut dolu hikâyesini yalın bir dille işliyor, okurda güçlü bir edebi tat bırakıyor. Özlemin, yalnızlığın, büyüme sancılarının yarattığı kara bulutları, bir turnanın kanadındaki sevgi ve iyilik dağıtıyor.

Bahrata’nın ulu dağlarının yamacındaki bir köyde yaşayan Ati, uzaklara giden babasının, sonra da kardeşlerini de alıp evi terk eden annesinin ardından yapayalnız kalır. Görkemli doğaya ve bilge İnşu Ana’nın masallarına sığınır. Tıpkı kendisi gibi, sürüsünden ayrı düşen yaralı bir yavru turnayı sahiplenir. İyileştirmeye çalıştığı turnanın, sonraki göç mevsimine kadar kanatlanmasını hayal eder. Baharın gelişi, hem Ati’nin hem de turnanın ailelerine kavuşmalarını sağlayacak mıdır?..

Mehmet Ali Öksüz: 1980’de Mersin’de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği’nde yüksek lisansını tamamladı. 2004’te İstanbul’da başladığı öğretmenliği 2010’dan beri ODTÜ Geliştirme Vakfı Mersin Okulları’nda sürdürüyor. Mersin Üniversitesi’nde çocuk ve gençlik edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine de devam eden Mehmet Ali Öksüz, ilkokulda sınıf kitaplığında karşılaştığı ve ona ilk okuma deneyimini yaşatan Keloğlan masalları sayesinde, sözcüklerin sihirli gücünü keşfetti. Benzer bir etki yaratma gayretiyle çalışan Öksüz, ilk gençlik romanı Turna Teleğinde (2024) masalsı bir büyüme hikâyesi anlattı.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik