Şuan Okunan
Yüzlerce film erişime açıldı: “Film Mirasım” ile zamanda yolculuk

Yüzlerce film erişime açıldı: “Film Mirasım” ile zamanda yolculuk

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait tarihi arşiv görüntüleri restore edilerek “Film Mirasım” adı altında erişime açıldı. İnternet sitesindeki açıklamalara bakıldığında, bu arşivin zamanla genişleyebileceği anlaşılıyor. Sitede şu açıklamalara yer verilmiş: “Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültürel mirasımızın görsel belleğini oluşturan filmlerin muhafazası ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturduğu arşivdeki filmleri dijital ortama aktarmakta ve restore etmektedir. Arşivde yer alan nitrat tabanlı filmler ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema TV Merkezi tarafından dijital ortama aktarılmıştır.”

Bigumigu’dan Ece Burgaz’ın haberine göre, Film Mirasım; Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından günümüze kadar ulaşan bakanlık arşivlerinin dijitalleştirilmesiyle yaratılmış. Ana sayfada en çok dikkati çekenler Atatürk’le, İstanbul, Ankara ve İzmir’le ilgili videolar. Arşivde, Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine kadar herkesin ilgisini çekecek çok sayıda film yer alıyor. Arşivdeki filmler, ziyaretçilerin kolay erişebilmesi için önemli dönüm noktaları esas alınarak 6 farklı döneme ayrılmış. Bu dönemler 1895-1918, 1918-1938, 1938-1950, 1950-1960, 1960 sonrası ve diğer olarak sıralanıyor. Ayrıca ziyaretçiler dilerlerse film bağışı da yapabiliyor. Bağış konusunda şu açıklama yapılmış: “Kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için elinizde bulunan 35 ve 16 mm filmlerinizi film arşivimize bağışlayabilirsiniz. Filmleriniz uygun ortam ve koşullarda muhafaza edilecek ve yüksek çözünürlüklü dijital bir kopyası tarafınıza verilecektir.” Yine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Süreli Kullanım Yönergesi kapsamında, film talebinde bulunmak da mümkün. Bunun için filmlerin altına bir “Film talebi” butonu yerleştirilmiş.

ANITKABİR İNŞAATINDAN KORE SAVAŞI’NA

Kültür Mirasım; Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ardından günümüze kadar ulaşan bakanlık arşivlerinin dijitalleştirilmesiyle yaratılmış. Ana sayfada en çok dikkati çekenler Atatürk’le, İstanbul, Ankara ve İzmir’le ilgili videolar. Arşivde, Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine kadar herkesin ilgisini çekecek çok sayıda film yer alıyor. Arşivdeki filmler, ziyaretçilerin kolay erişebilmesi için önemli dönüm noktaları esas alınarak 6 farklı döneme ayrılmış. Bu dönemler 1895-1918, 1918-1938, 1938-1950, 1950-1960, 1960 sonrası ve diğer olarak sıralanıyor. Ayrıca ziyaretçiler dilerlerse film bağışı da yapabiliyor. Bağış konusunda şu açıklama yapılmış: “Kültürel mirasımızın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için elinizde bulunan 35 ve 16 mm filmlerinizi film arşivimize bağışlayabilirsiniz. Filmleriniz uygun ortam ve koşullarda muhafaza edilecek ve yüksek çözünürlüklü dijital bir kopyası tarafınıza verilecektir.” Yine T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Süreli Kullanım Yönergesi kapsamında, film talebinde bulunmak da mümkün. Bunun için filmlerin altına bir “Film talebi” butonu yerleştirilmiş.

Ayrıca Bakınız

Film Mirasım arşivine, akıllı mobil cihazlara uygulama indirerek erişmek de mümkün.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik