Şuan Okunan
Manifesto’nun Almanya turnesi vize verilmeyerek engellendi

Manifesto’nun Almanya turnesi vize verilmeyerek engellendi

Oyun Sandalı’ndan yapılan açıklamada, 20 Mayıs’ta yapılan başvuruya halen yanıt alınamadığı belitilerek, “İstenilen tüm belgeleri eksiksiz verdiğimiz halde… Uçak biletlerinden, otel rezervasyonlarına, gösterimlerin salon bilgilerini belgeleriyle ispatladığımız halde… Ömrünü Almanya madenlerinde tüketen bir dedenin torunu Cansu Fırıncı’nın, Almanya’nın en prestijli sinema ödülü Fibresci’yi almış Okul Tıraşı filminin oyuncusu olmasına rağmen… Sabırla tam üç kez uçuş günümüzü değiştirdiğimiz halde… Hepsinden önemlisi Alman Konsolosluğu’nun üst düzey temsilcilerini bilgilendirmemize rağmen… Vize başvurumuz yanıtsız bırakılarak, 2-12 Haziran tarihlerindeki turnemiz fiilen engellenmiştir” denildi.

MARX VE ENGELS Mİ NEDEN OLDU?

“İki Alman’ın 150 yıldan bu yana dünyanın tüm dillerine çevrilmiş ve en çok okunan eserinin Türkiyeli sanatçılar tarafından Almanya’da seyirciyle buluşturulacak olması mı yol açmıştır bu engellemeye? Yoksa bilimsel sosyalizmin Almanya sahnelerinde seyirciye ulaşacak olması mı? Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz” diyen Oyun Sandalı, daha önce Taranta Babu oyununa yönelik engellemelerin daha çok seyirciyle buluşularak aşıldığını hatırlattı.

Yapılan açıklamada, “Manifesto oyunumuza yönelik fiili engelleme girişimini aşacak birikim ve akla sahip olduğumuzdan seyircimizin hiç kuşkusu olmasın. Avrupa’da bir heyula hâlâ kol geziyor. Marx ve Engels’in Manifesto’sunun heyulası. Yakında Almanya’daki seyircilerimizle buluşmak üzere” denildi.

Ayrıca Bakınız

MANİFESTO İLK KEZ SAHNELENİYOR

İlk kez tiyatro sahnesine taşınan Marx ve Engels’in yazdığı “Komünist Manifesto”, Harun Güzeloğlu‘nun rejisiyle sahneye taşınıyor. Cansu Fırıncı‘nın rol aldığı tek kişilik oyun, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) organizasyonu ile 10 gün süren bir Almanya turnesine çıkacak ve Almanca üst yazılı olarak sahnelenecekti. “Manifesto”nun turne programında şöyleydi:

  • 3 Haziran Bremen Bürgerzentrum Neue Wahr
  • 5 Haziran Köln Urania Theater
  • 6 Haziran Rüsselsheim Immanuel Kant Schule
  • 9 Haziran Essen Katakomben Theater
  • 10 Haziran Nürnberg Objektif Kültür Merkezi
  • 11 Haziran Berlin Theater28

https://sahneden.net/tiyatro/marx-oyunlari-turneye-cikti-avrupada-bir-hayalet-dolasiyor/


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik