Şuan Okunan
‘Hayaletler’ Karlovy Vary Film Festivali’nde

‘Hayaletler’ Karlovy Vary Film Festivali’nde

Azra Deniz Okyay’ın ödüllü filmi Hayaletler, dünyanın önde gelen festivallerinden Karlovy Vary Film Festivali’nde gösterilecek. 20 Ağustos’ta başlayacak festivalin, dünyanın önde gelen yönetmenlerini ve yılın en dikkat çekici filmlerini bir araya getiren bölümü “Horizons”a seçilen Hayaletler, yönetmen Azra Deniz Okyay’ın da katılımıyla 20, 21 ve 27 Ağustos tarihlerinde Çekyalı sinemaseverlerle buluşacak. Hayaletler, aralarında Apichatpong Weerasethakul, Julien Temple, Gaspar Noé, Miguel Gomes, Céline Sciamma, Sergei Loznitsa, Christos Nikou, Karim Aïnouz, Joachim Trier, Clio Barnard, Jasmila Žbanić, Jacques Audiard, Sean Durkin, Paul Schrader, Ryûsuke Hamaguchi, Nadav Lapid’in de olduğu usta isimlerle aynı seçkide yer alacak.

20-28 AĞUSTOS TARİHLERİ ARASINDA

Tüm ülkede elektriklerin kesildiği bir günde dört farklı karakterin kesişen hikâyelerini anlatan Hayaletler’in başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir paylaşırken, kurgusunu Ayris Alptekin, görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk ve müziklerini de Ekin Fil üstleniyor. Festival bu yıl, 20-28 Ağustos tarihleri arasında 55. kez düzenlenecek. Türkiye’den “Hayaletler” ile birlikte Semih Kaplanoğlu’nun son filmi “Bağlılık Hasan”ın da yer aldığı “Horizons” bölümünde; Apichatpong Weerasethakul, Julien Temple, Gaspar Noé, Miguel Gomes, Céline Sciamma, Sergei Loznitsa, Christos Nikou, Karim Aïnouz, Joachim Trier, Clio Barnard, Jasmila Žbanić, Jacques Audiard, Sean Durkin, Paul Schrader, Ryûsuke Hamaguchi, Nadav Lapid gibi dünyanın dört bir yanından usta yönetmenlerin son filmleri yer alıyor.

EYLÜL’DE TAIPEI FİLM FESTİVALİ’NDE

Hayaletler, gelecek ay da Taipei Film Festivali’nde yarışacak. Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen ve 23 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında 23.sü yapılacak festivalde seyirciyle buluşacak Hayaletler, ilk ya da ikinci uzun filmini çekmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Uluslararası Yeni Yetenek Yarışması’nda jüri önüne çıkacak. Türkiye’nin yanı sıra İngiltere, İrlanda, İzlanda, Danimarka, İsveç, Norveç ve İtalya’nın da aralarında olduğu otuz MUBI ülkesinde çevrimiçi gösterimini sürdüren Hayaletler, çok yakında Almanya, Avusturya, İsviçre ve Yunanistan’da sinemalarda seyirciyle buluşacak. Hayaletler’in Türkiye sinemalarındaki vizyon tarihi ise pandemi dolayısıyla belirsizliğini koruyor.

Ayrıca Bakınız

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği ve yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler, Eylül 2020’de dünya prömiyerini yaptığı 77. Venedik Film Festivali’nde Venedik Uluslararası Eleştirmenler Haftası’nın (Venice International Film Critics’ Week) Büyük Ödül’ünü almıştı. Film, Türkiye prömiyerini ise 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapmış, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüller kazanmıştı. 61. Selanik Film Festivali’nde İnsani Değerler Ödülü ve Sinema ve Televizyonda Çalışan Kadınlar Ödülü’nü almış, 36. Varşova Film Festivali’nde ise Genç FIPRESCI Jürisi tarafından En İyi Film seçilmişti.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik