Şuan Okunan
Bir Sanatçı Gelişim Projesi: “Benim Şehrim Benim Sesim” 2. Albümü ve Belgeseliyle Yayında

Bir Sanatçı Gelişim Projesi: “Benim Şehrim Benim Sesim” 2. Albümü ve Belgeseliyle Yayında

Beats By Girlz Türkiye ekibi, British Council desteğiyle gerçekleşen ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesi kapsamında geçtiğimiz Kasım ayından itibaren İstanbul’dan İzmir’e, Diyarbakır’dan Gaziantep’e giderek kariyerinin başındaki 15 farklı kadın müzisyenle yollarını kesiştirmiş ve onlara, yaşadıkları şehirlerin hikayelerini müzik yoluyla anlatmaları için olanaklar sağlamıştı. İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’dan katılımcılar, tüm dijital prodüksiyonlarını kendileri yürüterek yaşadıkları şehirlerin seslerinden ilhamla farklı türlerde şarkılara imza attılar ve tüm dijital platformlarda yayınlanan bir albüm oluşturdular. Yepyeni sesleri ve şarkıları barındıran ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesinin ikinci albümüne SpotifyYouTubeiTunes ve Deezer dijital platformlarından ulaşmak mümkün.

Kariyerlerinin başındaki kadın müzisyenler için bir sanatçı gelişim projesi olan ‘Benim Şehrim Benim Sesim’in ikinci edisyonunun katılımcıları ise Ayça Akkın, Alev Çevik, Derya Cengiz, Ece Çankaya, Ecem, Ezgi Tekin, Nergis Fırtına, Neval, Rojda, Reem Al Mouie ve Helîn Kılıçarslan oldu.

Dayanışma konserlerinden albüme uzanan yolculuk

Albümdeki şarkılar, geçtiğimiz günlerde British Council, Saffron Records ve Zuhal Müzik destekleriyle gerçekleşen ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ dayanışma konserlerinde ilk kez seyirciyle buluştu. Tüm müzisyenler konserlerden önce Zuhal Müzik’in sağladığı mekanlarda hazırlık provalarını yaptılar. 3 Nisan’da İzmir Originn’de ve 5 Nisan’da İstanbul Babylon’da gerçekleşen konserlerde, projenin katılımcıları yine sadece kadın müzisyenlerden oluşan bir orkestra eşliğinde parçalarını seslendirdiler. Bu iki konserin de açılışını DJ performansıyla Birleşik Krallık’tan Natalia Mamcarczyk (aka Walya) yaptı. 6 Şubat depremlerinden sonra dayanışmayı merkezine alan bu konserlerin gelirleri ise deprem bölgelerinde faaliyet gösteren Hatay Defne Kadın Kooperatifi’ne bağış olarak aktarıldı.

Beats By Girlz Türkiye ekibi, bu sene devam eden projeleri için çalışmalarını sürdürürken bir taraftan da yönünü afet bölgelerine çeviriyor ve bu bölgeler özelinde, birkaç yıla yayılacak kısa ve uzun vadeli projeler için de yola çıkmaya hazırlanıyor. Olası projelerin gündeminde ise öncelikli olarak kız çocukları, gençler, kadınlar ve LGBTİ+’lar bulunuyor.

Konserlerin ardından projenin ikinci edisyonunun katılımcıları ve destekçileriyle calling house’ta bir teşekkür ve dayanışma etkinliği düzenlendi. Macrocenter ve calling destekleriyle gerçekleşen bu etkinlikte ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesinin müzisyenleri, proje boyunca onlara tüm teknik ve eğitimsel altyapıyı sağlayan Beats By Girlz Türkiye ekibiyle bir araya gelerek başvuru sürecinden albüm kayıtlarına, projenin bütünlüklü bir değerlendirmesini yaptılar. Değerlendirme konuşmaları sırasında katılımcılardan Ece, “Bu kadar farklı çeşitlilikte kadının, sesin, türün olduğu bir konsere bir daha çıkar mıyım bilmiyorum. Bu inanılmaz bir deneyimdi’’ diyerek projenin kendisinde yarattığı etkiyi dile getirdi. Projeye Diyarbakır’dan katılan Alev de DJ performansıyla hem geceyi hareketlendirdi hem de ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesine coşkulu bir kapanış yaptı.

Image

‘Benim Şehrim Benim Sesim’ ikinci edisyonuna bakış: Projede neler olmuştu?

British Council’ın desteği ve Birleşik Krallık çıkışlı, müzik ve teknoloji alanında önemli bir inisiyatif olan Saffron Records’un partnerliğiyle hayata geçirilen ‘Benim Şehrim Benim Sesim’, genç kadınların yaşadıkları şehirlerdeki seslerle kendi müziklerini yapmalarını teşvik eden yerel bir sanatçı gelişim projesi. British Council’ın #KültürdeKadınGücü Destek Programı kapsamında yer alan ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ atölye ve mentorluk programları, birbirinden farklı müzikal deneyimlere sahip kadınların, şehir yaşamlarını müzikle ifade edebilmelerine ve yaşadıkları şehirlerin seslerinden ilham alarak kendi müziklerin

2022 Ekim ayı itibariyle başvuruları başlayan ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ projesinin ikinci edisyonunda 15 müzisyen seçildi. Müzisyenler, Kasım 2022’de gerçekleşen Beats By Girlz Türkiye Festivali kapsamında İstanbul’da Beats By Girlz Türkiye ekibi ve projenin destekçileri ile bir araya geldi.

Türkiye’deki kadın sanatçılar arasındaki kültürel çeşitliliği vurgulamayı amaçlayan projenin en çok başvuru alan şehirleri olan Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir, projenin ikinci edisyonunun merkez şehirleri olarak seçildi. Projedeki yerel ortaklıkları güçlendirme hedefiyle Beats By Girlz Türkiye ekibi bu şehirleri birebir ziyaret etti ve buradaki farklı müzik üreticilerine ve ağlarına ulaşmak için projeyi bir de yüz yüze anlattı.

Projenin katılımcıları İzmir, Gaziantep ve Diyarbakır’da yaşadıkları şehirlerde ses yürüyüşlerine çıkarak sesleri, müzikal bir çerçevede tasarlayıp kompozisyon oluşturacakları kayıtlar almışlardı. Bu ses yürüyüşlerinden stüdyo kayıtlarına, projenin tüm süreçlerinin ve şarkıların hikayelerinin anlatıldığı ‘Benim Şehrim Benim Sesim’ belgeselini buradan izleyebilirsiniz.

Şarkıların ardındaki hikayeler

Tarî, Diyarbakır’ın bir zamanlar var olan çokkültürlü ve kozmopolit atmosferini anlatan Kürtçe bir şarkı. Neval’in bestelediği bu parça geçmişten bir hikayeyi anlatıyor ve vaktiyle orada yaşamış olan kültürlere duyulan özlemi dile getiriyor.

Neval – “Tarî” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

Albümün ikinci şarkısı Sinitheia, Nergis Fırtına’nın Yunanca yazdığı sözlerden oluşuyor. Nergis bu şarkıda kendi anne ve babasının göç hikayesini anlatarak hatıraların peşine düşüyor. Caz ve trip hop’un izinde gümbür gümbür gelen büyük bir vokalistin ilk şarkısı.

Nergis Fırtına – “Sinitheia” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

Ecem’in Diyarbekir şarkısı da geçmişte bir yolculuğa çıkarıyor bizi. Diyarbekir, Ecem’in çocukluğunun şehrini yad ettiği Kürtçe bir şarkı. Ecem dingin vokallere sahip, gelişmekte olan bağımsız bir yetenek.

Ecem – “Diyarbekir” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

Bir sonraki şarkı İzmir’den, Ezgi Tekin’den… Karataş Basmane adını, şehrin hâlâ çokkültürlüğünü koruyan iki bölgesinden alıyor. Ezgi, şehirdeki göçmenlerin kültürel buluşma alanı olan bu bölgelerin tarihi geçmişine, kozmopolit yollarına ve güncel atmosferine atıfta bulunuyor; Sefarad kültürünün dününe ve bugününe bir selam gönderiyor.

Ezgi Tekin – “Karataş Basmane” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

Bergama Paradoksu, Ayça Akkın’ın bir şarkısı. Bergama, çok zengin bir folklora sahip olan ve son yıllarda siyasi ve ekonomik sorunlarla boğuşan Ege’nin hem tarihi hem de kültürüyle kendine has bölgelerinden biri. Ayça bu şarkıda bir direniş öyküsü anlatıyor ve kültürü sırtlanmış olan yerli halkın huzurlu bir yaşam için duyduğu o ihtiyacı seslendiriyor. Karataş Basmane gibi albümün deneysel ve ses tasarımı ağırlıklı bestelerinden biri.

Ayça Akkın – “Bergama Paradoksu” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

Ayrıca Bakınız

Bir sonraki şarkı Ece Çankaya’dan, Kayıp. Ece’nin Diyarbakır’da geçirdiği zamanlara ait hislerinin ve hallerinin izini sürüyor bu şarkı. Şehirde sıkışıp kalan ve kendinden kaçmaya çalışan modern bireyin hüsranını anlatan bu şarkıda Ece, duygusal bagajımızı nereye gidersek gidelim yanımızda götürdüğümüzü söylüyor.

Ece Çankaya – “Kayıp” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

Albümün kapanışını ise Rojda’nın Kürtçe-Zazaca ve İngilizce sözlere sahip şarkısı Stranger (Ğeribo) yapıyor. Bu şarkı için Rojda, Diyarbakır’daki Dağkapı’dan ilham alıyor. Çok çeşitli bir mimariye sahip olan Dağkapı’da birbirlerinden oldukça farklı yapıların ve insanların birlikteliğini görüyor Rojda. Ve aslında birbirine “yabancı” olan o insanların “benzer acıları çektikleri” için o kadar da yabancı olmadıklarını anlatıyor şarkısında.

Rojda – “Stranger (Ğeribo)” [Benim Şehrim Benim Sesim II]

BEATS BY GIRLZ TÜRKİYE HAKKINDA:

Beats By Girlz Türkiye kendi müziğinin peşindeki, kendi hikayesini anlatmak isteyen genç kadınları destekleyen bir müzik ve teknoloji girişimidir.

2013 yılında New York merkezli bir girişim olarak başlayan ve ABD’nin birçok eyaletinin yanı sıra Danimarka, Lizbon, Londra, Berlin, Prag, Güney Afrika ve Paris gibi yerlerin de olduğu 30’un üzerinde bölgede faaliyet gösteren Beats By Girlz ağının bir parçasıdır.

Beats By Girlz Türkiye, topluluğunu güçlendirmek amacıyla dijital müzik programları, müzik teorisi, şarkı sözü yazımı gibi birçok farklı alanda müzik ve teknoloji odaklı eğitim projeleri düzenler, yaratıcı endüstrilerde cinsiyet eşitliği için farkındalığı artıracak içerikler geliştirir. Dünyada eş zamanlı olarak geliştirilen bu müzik eğitimi müfredatı dünyanın önde gelen müzik konservatuarlarından olan biri Berklee College of Music eğitmenlerinin desteğiyle oluşturulmuştur. Müzik üretiminin demokratikleşmesi ve erişilebilir olması için sistem düşüncesi yaklaşımıyla farklı ölçeklerde çözüm modelleri geliştirir. Bu bağlamda müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yaratıcı sektörlerdeki paydaşlarla ortak projeler geliştirir.

BRITISH COUNCIL HAKKINDA:

British Council, Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşudur. 100’ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında çalışıyor. British Council, geçen yıl 80 milyondan fazla kişiyle yüz yüze, 791 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarımızla iletişim kurdu. Fırsatlar yaratarak, bağlantılar kurarak ve güven inşa ederek değiştirdikleri yaşamlarla, beraber çalıştıkları ülkelere olumlu katkılar sunuyor. 1934 yılında kurulan British Council, Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşudur. Gelirinin yüzde 15’i ise Birleşik Krallık hükümet tarafından karşılanmaktadır.

www.britishcouncil.org.tr


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik