Şuan Okunan
Istanbul Fringe Festival’de dijital canlı etkinlikler

Istanbul Fringe Festival’de dijital canlı etkinlikler

İstanbul Fringe Festival 2021’de şehrin farklı mekanlarında gerçekleşecek fiziksel gösterilerin yanı sıra festival haftası boyunca Mobilet Onlive üzerinden izlenebilecek profesyonel gösteri kayıtları var. Bir diğer kategoride ise dijital mecralar için üretilen işler programda yer alıyor. Tüm etkinliklerin biletlerine Mobilet üzerinden ulaşılabiliyor. Istanbul Fringe Festival 2021’de izlenebilecek Hybrid – Dijital/Canlı Etkinlikler şöyle:

Walkthrough: Istanbul (tibia x fibula) – 19 Eylül Pazar, 20:00

Birinci ve üçüncü şahıs macera oyunlarının görsel öğelerini kullanan Walkthrough, bir izleyici/kullanıcının, bir oyuncu/icracıyı canlı yayında bir web arayüzü üzerinden şehrin sokaklarında sözle yönlendirmesi fikrine dayanıyor. Dijital bir mecrada izleyici, oyuncu ve kullanıcıyı bir araya getiren performans, dijital bir bağın, başka bir yerde fiziksel bir değişime yol açmasına vesile oluyor. Walkthrough, şehri oluşturan yüzler, ilişkiler ve peyzajın bir parçası olarak bedeni ele alan, farklı uzamlar ve topoğrafyalar arasında paylaşılan bir flanör(z) deneyimi.

Yaratıcı ve İcracılar: Cansu Pelin İşbilen, Fatih Gençkal /

Format: Online (Çevrimiçi) – Zoom Live

Süre: Toplam 60 Dakika

Tür: Performans

Bilet fiyatları: Öğrenci-30 TL, Tam-50 TL

Arkadaş Aramıyorum – 20 Eylül Pazartesi, 20:00

Hüzünlü bir yanı da var tabii ama bu bir komedi. Uzun uzun kamera karşısında çalıştık ve Arkadaş Aramıyorum’u Zoom performanslarına uyarladık.Bora’nın ortamlarda nasıl tutunamadığını, yaşadığı uyum sorunlarını, Kenyalı saat satıcılarını, gerçek zenginleri, kırık kalpli satanistleri, erkek metresleri konuşmak için bekliyoruz!

Yönetmen: Mine Çerçi

Yazan, Oynayan: Bora Öğünç

Format: Online (Çevrimiçi) – Zoom Live

Süre: Toplam 60 Dakika

Tür: Tiyatro

Bilet fiyatları: Öğrenci-30 TL, Tam-50 TL

Somewhere only we know – 21 Eylül Salı, 20:00

Bu eser, etten ve kemikten olan, bildiğimiz ve özlediğimiz sahne işlerine özlem içermektedir.

And if you have a minute, why don’t we go

Talk about it somewhere only we know?

This could be the end of everything

So why don’t we go?

Ayrıca Bakınız

So why don’t we go?

Koreografi ve Performans: Ekin Tunçeli

Görsel ve Video: Buse Ceren Ekici

Müzik: Ekin Tunçeli

Teknik: Muhammed Ali Dönmez

Prodüksiyon Ortakları: Aerowaves, The Place, Fondazione Romaeuropa, National Dance Centre Bucharest, EN-KNAP/Spanski Borci, BMotion/OperaEstate Veneto Festival, Dansens Hus Stockholm, Bora Bora, Mercat de les Flors, O Espaço do Tempo and Tanec Praha.

Format: Online (Çevrimiçi) – Zoom Live

Süre: Toplam 30 Dakika

Tür: Dans

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor. Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. 18 – 22 Eylül 2019 tarihleri arasında ilki gerçekleştirilen festival, 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 18 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getirdi. İkinci yılında pandemi koşullarında online ortama taşınan Istanbul Fringe Festival, Türkiye’nin tamamen dijital ilk performans sanatları festivali oldu. Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 21 – 27 Eylül 2020 tarihlerinde, Türkiye’den ve yurt dışından toplam 15 ekibin işleri, söyleşi ve atölyeleri YouTube, Instagram ve Zoom’da 30 binin üzerinde görüntülenme aldı. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.

Başvuru ve festival programını takip etmek için:
https://www.youtube.com/c/FringeIstanbul
https://www.fringeistanbul.com/home
https://www.facebook.com/istanbulfringe/
https://www.instagram.com/fringeistanbul/


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik