Şuan Okunan
İzmir’de Uluslararası Film ve Müzik Festivali

İzmir’de Uluslararası Film ve Müzik Festivali

MA’nın haberine göre; İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği  ve Kültürlerarası Sanat Derneği işbirliği ile düzenlenecek olan 2’inci İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, 10-19 Haziran 2022 tarihleri arasında yapılacak. Festival kapsamında, 100’ü aşkın uzun metrajlı film gösterime girerken, birçok konser ve film atölyesinin yapılması planlanıyor. Festival kapsamında yapılacak olan gösterimler, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Ege Park-Cinema Pink, Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat, Karaca Sinema, Konak Sineması – Nazım Hikmet K.M, Kadifekale Gemisi Açıkhava Sineması – Göztepe ve Kültürpark Açıkhava alanlarında yapılacak.
Festival hakkında açıklama yapan Festival Düzenleme Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’in dokusuna uygun, sinema ve İzmir’i yan yana getirecek bir etkinliği temel öncelik olarak aldıklarını söyledi. İzmir’in doğal platoları, tarihi mekânları ve kolay ulaşım imkânlarıyla sinema sektörünün merkezi olacağını vurgulayan Soyer, “Sinemanın ve müziğin iyileştirici gücüne duyduğum inançla hepinizi İzmir’deki festivalimize katılmaya davet ediyorum” dedi.
Festivalin yönetmenliğini yapacak olan Vecdi Sayar ise dünyanın birçok yerinde festival düzenlediğini belirterek, “Şunu çok net söyleyebilirim ki İzmir bir festival yapmak için son derece uygun bir yer. Başta İzmirli sinema severler olmak üzere herkesi festivali takip etmeye, onu sahiplenmeye ve büyütmeye davet ediyorum” diye belirtti.

KONSERLE BAŞLAYACAK

Festival içeriği hakkında da bilgi veren Sayar, şunları söyledi: “Festivalin açılışı 10 Haziran 2022 akşamı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Rengim Gökmen yönetiminde Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası’nın seslendireceği Zülfü Livaneli film müzikleri ile yapılacak. Festival kapsamında, 2 açık, 5 kapalı, toplam 7 mekanda gösterilecek filmlerin yanı sıra, söyleşiler, konserler ve Müzik Temalı Kısa Film Geliştirme Atölyesi yer alacak.

FİLM ÖDÜLLERİ

Erden Kıral başkanlığında, Biket İlhan, Ebru Şeremetli, Güldiyar Tanrıdağlı, İzzet Öz, Selen Uçer ve Selva Erdener’den oluşan Jüri, “Kristal Flamingo” ödüllerini belirleyecek. Festivalin Büyük Ödülü 100.000 TL yapımcı ile yönetmen arasında paylaştırılacak. Diğer dallarda ödül kazananlara da 10.000 TL akçalı ödül verilecek.
Festivalin Özel Gösterimler bölümünde, Cem Kaya’nın “Aşk, Mark ve Ölüm”, Andreas Dresen’in “Rabiye KurnazGeorge W. Bush’a Karşı, Pablo Larrain’in “Spencer”, Carla Simon’un “Alcarras“, Canan Gerede’nin “Aşk Ölümden Soğuktur”, Orhan M. Arıburnu, Sami Ayanoğlu, Cahide Sonku’nun “Beklenen Şarkı”, Nisan Dağ’ın “Bir Nefes Daha”, Derviş Zaim’in “Flaşbellek” filmleri yer alıyor.  ‘100 Yıllık Efsane: Judy Garland’ bölümünde, “Oz Büyücüsü”, “Bir Yıldız Doğuyor” ile Rupert Gould’un “Judy” adlı filmi gösterilecek.

MÜZİKAL FİLMLER

Hayat Bir Şarkıdır başlıklı bölümde şu müzikal filmler gösyerilecek: “Annette” / Leos Carax, “Casablanca Beats” / Nabil Ayouch, “Django Melodies / Etienne Comar, “Felicité” / Alain Gomis, “Hayatımın Şarkısı” (LaFamille Belier) / Eric Lartigau, “İdol” / Hany Abu-Assad, “İsimlerin Şarkısı” / François Girard, “Keman / Francisco Vargas, “Mogul Mowgli” / Bassam Tariq, “Müzik” / Sia, “Piyano” / Jane Campion, “Radio Dreams” / Babak Jalali, “Son Konser” / Yaron Zilberman, “Stardust – David Before Bowie” / Gabriel Range.
Müziğin Yıldızları bölümünde de, “Bohemian Rhapsody” / Bryan Singer, “Imagine: John Lennon” / Andrew Solt, “Kaldırım Serçesi” / Olivier Dahan, “Rocketman” / Dexter Fletcher , “Zappa” / Alex Winter filmleri yer alıyor.
Müzikaller Ölümsüzdür bölümünde ise, Robert Wise, Jerome Robbins’in yönettiği “Batı Yakasının Hikayesi “nin ilk versiyonu ile Steven Spielberg’in yeni versiyonunun yanı sıra, Milos Forman’ın “Hair”, Tom Hooper’ın “Cats”, Martin Scorsese’in “New York New York”, Victor Fleming’in “Oz Büyücüsü”, Robert Wise, Jerome Robbins’in “Yağmur Altında” (Singin’ in the Rain) gibi ünlü filmleri gösterilecek. Müziğin İzinde bölümünde Türkiye’den ve komşu ülkelerden belgeseller var: ‘EDE’ Bir Ayrılık, Bir Yoksulluk, Bir Ölüm, Kapıyı Açık Bırak, Maffy’s Jazz, Unkapanı: Bitmeyen Masal, Ada Sahillerinde 200 Yıl, Bu Şarkı Kimin, Bir Şarkının İzinde, Lav Eli, Kardeş Türküler ve Zülfü Livaneli.

Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik