Şuan Okunan
“Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” film seçkisi Kundura Sinema’da

“Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” film seçkisi Kundura Sinema’da

Beykoz Kundura Sinema’nın kapıları “Yeni Başlangıçlar, Umuyoruz” adlı seçkiyle 23 Ekim Cumartesi günü yeniden açılıyor. Avangart sinemanın öncüsü Maya Deren’in 1958 yapımı son filmi “The Very Eye of Night”, bağımsız film kolektifi Los Ingrávidos’un Meksika’daki kadın cinayetlerini anlattıkları “Coyolxauhqui”, Fransız görsel sanatçı Pauline Curnier Jardin’in “Explosion Ma’ Baby” ve Lisa Jackson’ın likenlerin şaşırtıcı görselliği ve organizmalarından ilhâmla yarattığı “Lichen” adlı filmlerden oluşan seçki, Kundura Sinema’da döngüsel gösterim formatında izleyiciyle buluşacak.

Küratörlüğünü Alman sanatçı ve yazar Pia Chakraverti-Wuerthwein’in yaptığı seçki; pandemi dünyasında dokunmanın, hareket etmenin ve yakınlaşmanın değerini yeniden hatırlatabilmeyi amaçlıyor ve aynı zamanda, düşünme şeklimizi biçimlendiren ikilikler üzerine sorgulamalar içeriyor. Duygusal stimülasyona yol açan bir seyir deneyimi sunan Yeni Başlangıçlar, Umut Ediyoruz seçkisini 7 Kasım’a dek Cumartesi ve Pazar günleri 17:30-19:30 saatleri arasında beykozkundura.com​ adresinden randevu alarak Kundura Sinema’da ücretsiz izleyebilirsiniz.

BEYKOZ KUNDURA’DA ZAMAN

Film gösterimleri öncesi Beykoz Kundura’nın “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” başlıklı sergisini ücretsiz olarak ziyaret etmek mümkün. Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’i kapsayan zengin bir geçmişe sahip Sümerbank Deri ve Kundura Fabrikası’nın üretim tarihine başka bir perspektiften bakmaya davet eden sergi; fabrikadan kalan makineler, belgeler, eski çalışanlar ve ailelerinin bağışladığı nesneleri ve 2015’ten beri sürdürülen sözlü tarih görüşmelerini bir araya getirerek, büyüleyici yapıların hafızasını canlı tutuyor.

Ulaşım ve diğer bilgiler için: beykozkundura.com/kundurasinema

SEÇKİDE YER ALAN FİLMLER

“YENİ BAŞLANGIÇLAR, UMUYORUZ”
Kundura Sinema

Tarih: 23 Ekim – 7 Kasım 2021
Gösterim Günleri: Cumartesi ve Pazar
Saat: 17:30-19:30
Türkçe altyazılı, Ücretsiz

“Bu genişletilmiş sinema programı, yaşadığımız zorlukları ve şiddeti inkar etmeksizin; dokunmanın, hareketin ve yakınlığın keyfini hissetme özlemimizden ortaya çıktı. Programdaki dört film estetik özelliklerinin yanı sıra yaşam/ölüm, şiddet/zevk, insan/insan-dışı gibi ikililere meydan okumaları nedeniyle seçildi. Programın amacı izleyicileri biraz şok etmek ve aynı zamanda onları duygulandırmak; keyifli bir uyarılma deneyimiyle içinde bulunduğumuz izolasyon ve duyarsızlık halinden çıkmamızı sağlamak.’’
Pia Chakraverti-Wuerthwein – Küratör

“COYOLXAUHQUI”
Yönetmen: Los Ingrávidos Kolektifi
Meksika / 2017 / 16mm / Renkli / Sessiz / 9’46’’
Festivaller: Cine de Morelia FF, Media City FF (2018), London Short Film Festival (2021)

Coyolxauhqui, Aztek ay tanrıçasının erkek kardeşi; savaş, güneş ve insan kurban edilen törenlerin tanrısı Huitzilopochtli tarafından öldürülme hikayesini yeniden biçimlendiriyor. Ses ve görüntüyü cesur bir estetikte birleştiren kısa film bu mitolojik öyküye referansla Meksika’daki güncel kadın kırımının kökleri derin kültürel yapılanmalara inen ataerkil tarih ile olan ilişkisini ifşa eden bir ‘algı şiiri’ sunuyor.

“EXPLOSION MA’ BABY”
Yönetmen: Pauline Curnier Jardin
Hollanda-İtalya-Fransa / 2017 / Super 8 HD / Renkli / Sessiz / 9’
Festivaller: IFFR, Amsterdam International Documentary FF, 25 FPS Festival (2017)

Bir Ağustos akşamı. Güneşin boğucu sıcaklığı derinizi deliyor. Etrafınız bedenlerle çevrili. Binlerce baba, erkek bebeklerinin bedenlerini Aziz San Sebastian tarafından kutsanmaları için göğe kaldırıyor. Çığlıklar, renkler, para çelenkleri, ilahiler ve patlamalar. Erkeklere özel bu kutlamalarda kadınlar ise arkada, töreni büyük bir adanmışlık içinde takip ediyorlar. Yönetmen Pauline Curnier Jardin, gerçekleştiği yeri gizli tuttuğu ve defalarca katılarak her sene kaydettiği bu dini ritüelin coşkulu ve büyüleyici atmosferini izleyiciyi bir heyecan girdabının içine çekerek transa sürükleyen görsel-işitsel bir deneyimine dönüştürüyor.

“THE VERY EYE OF NIGHT”
Yönetmen: Maya Deren
ABD / 1958 / 16mm / Siyah&Beyaz / Sessiz / 9’

Ayrıca Bakınız

Deneysel ve avant-garde sinema alanındaki üretimiyle tanınan Maya Deren’in son tamamlanmış filmi The Very Eye of Night, Deren’in zaman ve mekan bağlarından kurtulmuş estetiğini taşıyor. 1952 – 1955 yılları arasında koreograf Antony Tudor ile işbirliği içinde hazırlanan ancak 1959 yılında Japon besteci Teiji Ito’nun orjinal müziği eklenene kadar gösterime sokulmayan filmde Metropolitan Opera ve Bale Okulu öğrencileri tarafından gerçekleştirilen bir dizi bale ve dans hareketleri yer alıyor. Dans ve hareket üzerine meditatif bir çalışma olan, görüntülerin negatif film orijinalleri ile gösterildiği The Very Eye of Night, düşsel akışıyla izleyiciyi teslim alan bir çekim gücüne sahip.

“LICHEN”
Yönetmen: Lisa Jackson
Kanada / 2019 / 3D Macro / Renkli / 12’
Festivaller: Toronto Images Festival (2019), Sundance (2020)

​​​Lisa Jackson’ın makro 3D ile çektiği kısa belgeseli Lichen, bizleri gizemli bir organizmanın dünyasına götürüyor ve günümüzde halen bilim insanlarını şaşırtmaya devam eden bu etkileyici yaşam formundan neler öğrenebileceğimizi sorguluyor. Uzay dahil olmak üzere(!) en zorlu koşullarda yaşama tutunabilen bu kadim ve çeşitliliği bol liken türüne hem bilimsel hem de filozofik bir perspektiften yaklaşan film liken uzmanı Trevor Goward’ın aynı anda hem şiirsel hem de zihin açan detaylı anlatımıyla zenginleşiyor.

“DANS / REVERT”
Kundura Sahne

Tarih&Saat: Cuma 21:00, Cumartesi ve Pazar 16:00 ve 20:00
Biletler: İndirimli 60 TL, Tam 80 TL – beykozkundura.com

Konsept, koreografi, mekân tasarımı: Tuğçe Ulugün Tuna | Yapım: Kundura Sahne


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik