Şuan Okunan
2. Amasra Uluslararası Şehir Festivali başladı!

2. Amasra Uluslararası Şehir Festivali başladı!

Amasra Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Amasra Uluslararası Şehir Festivali 30 Ağustos’ta festival korteji ile start aldı. Amasralıların yoğun ilgi gösterdiği festival korteji renkli görüntülere sahne olurken, Zonguldaklı maden işçileri de unutulmadı, canlı heykeller tüm maden işçileri adına kortejde yerlerini aldı.

Tarih ve doğanın bütünleştiği bu güzide Karadeniz kentinde kortejin ardından yapılan ‘Kadın, Yaşam, Özgürlük’ söyleşisinde Yaralarım Aşktandır oyununa ilham olan İranlı kadın şair Furuğ Ferruhzad’ın yaşamı üzerinden İran’da kadın olmak, kadının özgür olması ve üretmesi kavramı üzerinden Nazal Kesal, Haşim Hüsrevşahi ve Berfin Zenderlioğlu sinema yazarı Rıza Oylum’un sorularını yanıtladı. Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan Haşim Hüsrevşahi; Furug Ferruhzad’ın Yaralarım Aşktandır şiirini Türkçe’ye çeviren ve kadınların özgürlük mücadelesini her daim desteklediğini söyleyen bir yazar ve çevirmen. Oyunda Furuğ Ferruhzad’ın kısa ve şiirlerle geçen ömrüne başarılı bir şekilde hayat veren Kesal, söyleşide kadın şairle yollarının kesişmesini şiirsel bir yolculuk olarak dinleyicilerle paylaştı.

Daha sonra Barış Akarsu Kültür Parkı’nda Amasralıların yoğun ilgisiyle karşılaşan “Yaralarım Aşktandır” oyununu sergileyen Nazan Kesal, müthiş ve yoğun bir performans sundu. Öznelinde İran’da kadın olmayı, özellikle de doğu toplumlarında erkeğin kadına bakış açısını kimi zaman hüzünlü, kimi zamanda ironik ve neşeli bir üslupla anlatan oyunun yönetmeni Berfin Zenderlioğlu ise böyle bir metni, hayat hikâyesini sahneye taşımanın öneminden bahsetti.

Oyunun sonunda yoğun alkış alan Nazan Kesal, seyirciyi oyuna gösterdiği ilgiden dolayı tebrik etti. Oyunu Amasralılarla birlikte izleyen Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, Kesal’a plaketini sunarken; ‘bir kız babası olarak, bu oyundan çıkarılacak dersler olduğunu ve onları not ettiğini açıkladı.

Ayrıca Bakınız

Koordinatörlüğünü Gülten Taranç’ın üstlendiği 2. Amasra Uluslararası Şehir festivali coşkulu bir açılış yaparak, dört gün boyunca konserler, tiyatro oyunu, film gösterimleri, atölyeler, seramik, resim ve panel etkinlikleriyle devam edecek.


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik