Şuan Okunan
Bozcaada Caz Festivali “Oyun” temasıyla 8-9-10 Eylül’de adada

Bozcaada Caz Festivali “Oyun” temasıyla 8-9-10 Eylül’de adada

Bozcaada Caz Festivali, konserler kadar farklı disiplinlerle dirsek teması kuran ve her yıl yeni bir tema etrafında şekillenen BCF Keşif etkinlikleriyle de katılımcılara zengin bir festival deneyimi sunuyor. Hope Alkazar ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında Bozcaada Caz Festivali’nin kurucularından Gizem Gezenoğlu festivalin ağırlayacağı müzisyenleri ve bu yılki temanın ‘‘Oyun” olacağını duyurdu.
Festival, yedinci edisyonunda caz sahnesinin sevilen isimlerini ve yeni yeteneklerini ağırlarken BCF Keşif etkinlikleriyle içimizdeki “oyuncu insan”ı yeniden hatırlamamıza yardımcı olmayı amaçlıyor. Bozcaada Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından 8-9-10 Eylül’de caz ritimlerini oyuncu bir yaklaşımla Bozcaada’ya taşıyacak.Sahnesinde bu yıl da cazın ustaları ve yeni yeteneklerini ağırlayan Bozcaada Caz Festivali Paribu ana sponsorluğunda ve Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, CarrefourSA, The ORGANICS by Red Bull, Tchibo ve Kale Grubu’nun katkılarıyla düzenlenecek. Festivalin destekçileri arasında Hollanda Başkonsolosluğu, İsrail Başkonsolosluğu, Institut Français Turquie, Goethe-Institut Istanbul ve Kultur.Lx de var.

Festivalin “oyun” temasının izini sahnede de sürmek mümkün. Cazın doğaçlamadan beslenen ve bu anlamda oyunla yakın bir ilişki içinde olan doğasını yansıtan projeler dinleyiciyle buluşacak. Sanatçıların güncel tınılar ile enstrümantal yeteneklerini birleştirdikleri performansların her birinde dinleyiciler farklı bir deneyime tanık olacak. Birbirleriyle daha önce aynı sahnede bulunmamış Derya Yıldırım, Elif Dikeç, Itamar Borochov ve İsmail Altunbaş’ın birlikte Anadolu müziğine kendi yorumlarını katacakları ve yalnızca Bozcaada Caz Festivali’ne özel üretim anlarına şahit olacağımız Bozcaada Ensemble da bunlardan biri…

Adada Nubya Garcia rüzgârı

 

Bozcaada Caz Festivali’nde bu yıl adada poyraz değil, Nubya Garcia rüzgârı esecek. Bol ödüllü saksafoncu, besteci ve aynı zamanda kadın ve LGBTİ+ hakları savunucusu olan Nubya Garcia; Pitchfork, Rolling Stone gibi önemli mecraların methiyeler düzdüğü ve ödüllere doymayan Source albümüyle caz severlerin gönlünde sağlam bir yer edineli çok oldu. Ve şimdi sıra geldi büyük buluşmaya: Nubya Garcia, festivalin ilk gününde Bozcaada Caz Festivali sahnesinde…

Tanıdık ama yeni bir Avishai Cohen deneyimi

 

Avishai Cohen, anavatanı İsrail’e dönüşüyle başlayan ve bir anlamda ilk gençliğine selam duran bir projeyle dinleyicilerinin karşısında: Big Vicious. Dostlukları çok eskiye dayanan bir grubun müzik etrafında yeniden buluşması aslında bir taraftan da Big Vicious: Cohen’in lise arkadaşı Uzi Ramirez gitarda, 2000’lerin başından bu yana farklı gruplarda Cohen’le çalan Yonatan Albalak gitar ve basta, davulda ise Aviv Cohen yer alıyor. Bu leziz gruba ikinci davulcu olarak dahil olan Ziv Ravitz ise pek çok turnede katıldığı Avishai’nin akustik quartet’inin renklerini ve enerjisini Big Vicious sahnesine taşıyor.

 

Avishai, “Hepimiz cazdan geliyoruz, ancak bazılarımız cazı biraz erken bıraktı,” diyerek Big Vicious’ın alametifarikasını ortaya koyuyor: Elektronika, ambiyant ve psikedelik rock’ın yanı sıra rock, pop, trip-hop beat’leriyle kendine has bir sound yaratan Big Vicious’ın sırrı, farklı müzikal geçmişlerden gelen ve bu geçmişi grubun mayasına başarıyla katan birbirinden yetenekli müzisyenler…

Güney Fransa’nın güneşi elektronikle buluşunca: Kazy Lambist

 

Güney Fransa dendiğinde aklınıza gelen şeyleri bir düşünün… Şimdi bu sinematografik manzaranın her bir köşesine sinen sakin ve güneşli ruha bir de elektronik müziğin enerjisini ekleyin: Karşınızda Kazy Lambist! Güney Fransa’nın ruhunu elektronik müzikle kusursuz bir şekilde buluşturan Kazy Lambist, dinleyicileri hem melankolik hem tutku dolu bir yolculuğa davet ediyor. Kazy’nin pop müziğe bir övgü niteliğindeki albümü 33 000 FT’teki dans hitleri uzun ve sıcak yaz gecelerine olduğu kadar Bozcaada’da tatlı bir Eylül akşamına da çok yakışacak…

Ustalar ve yeni yetenekler Bozcaada Caz Festivali sahnesinde buluşuyor

 

Festivalin ilk gününde Kürtçe Anadolu halk ve dağ türkülerini katıksız bir blues ruhuyla sahneye taşıyan Meral Polat Trio’nun içten, hüzünlü ve her şeye rağmen umutlu müziğiyle başlayıp, Türkiye’de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman’ın “Autumn In New York” ve “Nommo” albümlerindeki quintet aranjmanlarına yer vereceği konserle, hard-bop dünyasının derinlerine doğru yola devam edeceksiniz. “Var olmayan bir adanın hikâyelerinden” beslendiğini söyleyerek yola çıkan Islandman’in psikedelik gitar ve sonsuzluk hissiyatlı ritimleriyle tüm dünyayla bağ kurduğunuzu hissederken, Nubya Garcia’nın melodileri ise Bozcaada’nın rüzgârında size eşlik edecek.

 

Bozcaada Caz Festivali’nin ikinci gün sahnesinde ağırlayacağı isimlerden biri Lüksemburg’dan üç kişilik genç ve dev bir kadro: Dock in Absolute. Progresif caz ve neo cazı piyano, elektrik bas ve davulla benzersiz bir şekilde harmanlayan grubun etkileyici sahne performansına yakından tanık olurken, Volkan Öktem’in #7’siyle, sanatçının 30 yıllık müzik hayatı süresince deneyimlediği farklı müzikal tarzların izdüşümlerine tanık olacaksınız. Festivalde, canlı teknoya dair bildiğiniz her şeyi unutturacak Komfortrauschen ile katıksız bir tekno enerjiyle buluşurken, Güney Fransa’nın sakin ve güneşli ruhunu elektronik müzikle kusursuz bir şekilde buluşturan Kazy Lambist ise dans dolu bir gece vadediyor.

 

Festivalin kapanış gününde ise Bova Sahne’de doğan özel bir proje sizi bekliyor: Hissikablelvuku ile eskinin pastoral yaklaşımı ve günümüz endüstrisinin imkânlarını bir arada deneyimlerken, makamsal ezgiler ve doğaçlamalar, rock, caz, etnocaz, elektronik, tekno, afrobeat, noise gibi türler eşliğinde sahnede o an cereyan eden bir icraya tanık olacaksınız. Anadolu müziğine kendi dokunuşunu katan Bozcaada Ensemble ise yalnızca Bozcaada Caz Festivali’nde tanık olabileceğiniz bir performansa davet ediyor sizi. Sevilen trompetçi Avishai Cohen’in elektronika, ambient ve psikedelik beat’leriyle kendine has bir sound yaratan grubu Big Vicious’ın ardından progresif teknodan elektronikaya, tribal ritimlerden acid house esintilere uzanan eklektik setleriyle tanınan yapımcı ve DJ Claptrap, namıdiğer Gaurav Narula, Berlin ruhunu Bozcaada’ya taşıyacak.

 

Yaratıcı ve kendine has gitar çalma tarzıyla tanınan Avrupa’nın “yükselen yıldız”ı Teis Semey de festival boyunca caz, punk ve elektronik doğaçlama türlerinin tam kesişiminde yer alan müziğiyle farklı sahnelerde dinleyicilerle buluşacak.

BCF Keşif programı, birlikte yeni “oyun”lar kurmaya çağırıyor

 

Her yıl farklı bir tema etrafında geliştirilen ve disiplinlerarası etkinliklerden oluşan BCF Keşif programı, bu yıl “oyun”un tüm insanlık tarafından paylaşılan özünü keşfetmeye davet ediyor.

 

Hollandalı kültür tarihçisi Johan Huizinga’nın Homo Ludens’i, yani Oyuncu İnsan’ına selam duran festival, son yıllarda hepimizi farklı şekillerde zorlayan koşulların karşısında “oyun” oynamanın yaratıcı gücünü açığa çıkarmayı amaçlıyor. BCF Keşif programı, hayata daha sıkı tutunmak, kendimizle ve diğerleriyle daha derin bağlar kurmak, umudumuzu yeşertmek, zihinsel sağlığımızı korumak için bu yıl oyun oynamayı hatırlamak ve hatırlatmak istiyor.

 

Program, festivalin savunuculuk alanları olan toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve toplumsal kapsayıcılık üzerinde dururken kültür politikaları, adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat ve well-being dahil olmak üzere farklı ilgi alanlarına hitap eden kapsamlı bir etkinlik seçkisi sunuyor. “Oyun” temasına farklı disiplinler aracılığıyla bakmak üzere tasarlanan BCF Keşif programında oyun oynamanın doğasını keşfedeceğiniz, sınırların silikleştiği, içinizdeki oyuncu düşünce yapısını özgürce deneyimleyeceğiniz pek çok performans, atölye ve etkinlik sizi bekliyor.

 

Bozcaada Caz Festivali’nin kimliğinin ve iletişim çalışmalarının arkasındaki isim olan Monroe Creative Studio, her yıl bir sanatçı ile iş birliği yaparak festivalin artistik sürekliliğine yeni bir katman ekliyor. 2021 yılında Eda Çağıl Çağlarırmak, 2022’de Ecem Yüksel ile yapılan iş birlikleri sonrasında bu sene Ece Ağırtmış, festivale özel çalıştığı eseriyle Bozcaada Caz Festivali’nde…

BCF Keşif enerjisi adaya yayılıyor

 

Ayrıca Bakınız

Adanın farklı noktalarında, farklı disiplinlerden içerik partnerlerinin katkılarıyla gerçekleşecek etkinlikler, BCF Keşif enerjisini tüm adaya yayacak. Festivalin içerik partneri Aposto‘nun yayınları SOLİ, Duende ve apéro özgün içerikleri ve etkinlikleriyle katılımcılarla buluşurken, Esmiyor ile ekoloji ve tarım politikaları üzerine bir ideathon hayata geçirilecek. Yeni bir oyuncak anlayışı icat ederek çocukları, çevrelerini yaratıcı bir bakış açısıyla incelemeye ve gündelik nesneleri yeni oyuncaklarının potansiyel parçaları olarak görmeye davet eden Toyi de oyunbazlar için festivaldeki yerini alıyor. Onaranlar Kulübü festivalin katılımcı ile olan diyaloğunu oyuncu yöntemlerle pratiğe döken tasarım ve üretim atölyeleri gerçekleştirecek. Stratejik işbirlikleri için çalışan Katalist ise birlikte oyun kurmanın ve oynamanın etkisinin farkında olanların bir araya gelebileceği diyalog alanları yaratarak, kolektif deneyimi öne çıkaran etkinliklerle katkı sunacak festivale.

 

Programın “Güncel Meseleler Yeni Olasılıklar” başlıklı bölümünün kürasyonunu ise Emre Erbirer üstleniyor. Yaratıcı topluluklar ve içerik üreticileri ile birlikte büyüyen, birbirinden öğrenen, yeni keşifleri ve ilhamı önceliklendiren bir program ile güncel meselelere yeni olasılıklarla yaklaşan bu bölümde ‘Benimle Oyna’, ‘Birlikte Oyna’ ve ‘Oyunu Savun’ alt başlıkları yer alacak. BCF Keşif programında yer alan etkinliklerin tamamından haberdar olmak için Bozcaada Caz Festivali’ni takipte kalın…

Festival biletinizi şimdi alabilirsiniz!

 

Paribu ana sponsorluğunda, Kendine Has, Volkswagen, Jack Lives Here, CarrefourSA, The ORGANICS by Red Bull, Tchibo ve Kale Grubu katkılarıyla düzenlenen 7. Bozcaada Caz Festivali için geri sayım başladı. Paribu’nun CEO’su Yasin Oral bu seneki programın da duyurulduğu basın toplantısı sırasında festivalle ilgili görüşlerini şu şekilde paylaştı: “Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Bozcaada Caz Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlenmek bizim için çok kıymetli. Sanat dünyasının önemli etkinliklerinden biri olan bu festivalin her sene yarattığı etki ile ülke sınırlarını aşan bir konuma gelmesi de hepimiz için heyecan verici. Önümüzdeki yıllarda da festivalin destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

 

Hollanda Başkonsolosluğu, İsrail Başkonsolosluğu, Institut Français Turquie, Goethe-Institut Istanbul, ve Kultur.Lx’in destekleriyle gerçekleşen festivalin medya sponsorları ise Aposto, Argonotlar, artful living, calling, Dadanizm, Dergy, Kafa, Oggusto, Socrates Dergi, T24, The Magger ve Uplifers.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve fermente tarafından gerçekleşen 7. Bozcaada Caz Festivali biletinizi Passo’dan satın alabilirsiniz. Günlük biletler ise 3 Temmuz itibariyle satışta olacak…

Caz ritimleriyle salınıp, hayatın zorlukları karşısında her defasında yeni oyunlar kurmak için 8-9-10 Eylül’de Bozcaada Caz Festivali’nde buluşalım.

 

Adaya has caz esintileri için Bozcaada Caz Festivali’ni takipte kalın!

 

www.bozcaadacazfestivali.com


Tüm Hakları Saklıdır 2024 - Tasarım: Merhaba Grafik